Середа, 14 серпня 2019 16:07

"За дерзкие поступки и непослушание" - як імператриця пояснила ліквідацію Січі

"За дерзкие поступки и непослушание" - як імператриця пояснила ліквідацію Січі
Указ про ліквідацію Січі видали 14 серпня 1775-го Фото: akzent.zp.ua

Імператриця Катерина II видала указ про ліквідацію Запорізької Січі 14 серпня 1775-го. У ньому наголошувалося, що повинна зникнути сама назва запорозьких козаків. Вищу січову старшину, зокрема останнього отамана Петра Калнишевського репресували.

Імператриця оголосила про "злочини" запорізьких козаків у документі:

"1. Забуваючи свої попередні важливі й згубні злочини, вони надто далеко зайшли зі своєю зухвалістю, присвоївши й вимагаючи у власність землі, не тільки ті, які ми придбали в останню війну проти Османської імперії, а й Новоросійської губернії.

2. Присвоївши землі, вони наважилися не лише робити перешкоди вказаним нами обмеженням, але й зводили довільно власні зимівники.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Останнього кошового відправили на Соловки

3. Приймали до себе в козаки, попри часті наші урядові заборони, не лише втікачів, а й людей одружених і сімейних. Через різні спокуси підмовляли до втечі з Малоросії тільки для того, щоб довести в себе до ладу власне землеробство, у чому й досягли багато успіхів. Тому селян, що займаються землеробством, налічується тепер на місцях колишніх запорозьких володінь до 50 тис. душ.

4. Нарешті, ті ж запорожці почали довільно привласнювати землі, що здавна належали нашому Донському війську, непохитному в належній нам вірності".

Насправді існування такої вольниці, як Запорізька Січ, йшло наперекір політиці централізації Російської імперії та становленню абсолютної монархії.

Усі володіння Запорізької Січі передали під управління Новоросійської губернії. Землі роздавали російським поміщикам, а місцеве населення закріпачували чи перетворювали на військових поселенців. Значна частина козаків перейшла Дунай, де у турецьких володіннях вони заснували Задунайську Січ.

1734-го за гетьмана Данила Апостола російський уряд дозволив запорожцям повернутися з Олешок та заснувати Нову Січ на річці Підпільній (1734-1775-ті). У ній жило 15-20 тис. козаків. Січ була залежною від Росії та мала брати участь у війнах проти Туреччини. 1752-го у північно-східній частині Запорожжя було створено "Нову Сербію", а наступного року - "Слов'яносербію". Заселяли ці землі втікачі від Осман – серби, угорці, молдавани, греки, болгари. У 1760-х смугу запорозьких земель вилучили для Новоросійської губернії. На протести запорожців уряд не реагував. Козаки говорили "Вічна пам'ять нашим степам. Проспали".

Зараз ви читаєте новину «"За дерзкие поступки и непослушание" - як імператриця пояснила ліквідацію Січі». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише авторизовані користувачі

Голосів: 965
Голосування Скільки часу Олексій Михайличенко протримається на посаді головного тренера київського "Динамо"?
  • 1) до зими
  • 2) до літа
  • 3) два роки
  • 4) повністю відпрацює трирічний контракт
Переглянути
Погода