15 лютого у Львові Іван Федоров (1510–1583) видав першу друковану книжку на теренах України "Апостол". Вона містила традиційний церковнослов'янський переклад "Діянь і послань апостольських".
Іван Федоров у виданнях, випущених в Україні, іменує себе так: "Іван Федорович Москвитин", "Іван Федорович друкар Москвитин", "Іван Федорович печатник з Москви" . На надгробній плиті зазначено також: "Іоанн Федорович друкарь книг пред тим невиданныхъ". Отже, прізвище першодрукаря було Федорович, а Федоров – це його пізніший російський еквівалент.
У Москві працював з 1563-го. За згодою царя Івана IV Грозного готував видання "Апостола". Але духовенство спалило його цех. Тоді він разом із сином Іваном та другом Петром Мстиславцем поїхав до Вільно – столиці Великого князівства Литовського.
Сигізмунд Август дозволив працювати у його володіннях. Покровителем призначив литовського коронного гетьмана Григорія Ходкевича. Іван Федоров служив особистим секретарем гетьмана. Друкував Часословець та Псалтир. Але католицьке духовенство тиснуло на Ходкевича і гетьман змушений був закрити друкарню. Федоров переїхав у Львів.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: У Гарварді оцифровують унікальні українські стародруки
Організувати власну друкарню Івану Федоровичу допомогло Львівське братство. Наприкінці лютого 1573-го він розпочав друкування своєї першої в Львові книги "Апостол". Роботу завершив наступного року Львівський "Апостол" – надзвичайно дбайливо складена та майстерно оформлена книга на 264 сторінки. Другим видатним львівським виданням Івана Федоровича був "Буквар" – перший в Україні друкований посібник для навчання письменності. Обидві книги надруковано на якісному білому папері місцевого виробництва. Із видрукованих Федоровичем 2 тис. примірників до нашого часу збереглися два неповних екземпляри — у Королівській бібліотеці Копенгагена та у Гарвардському університеті, що у США.
20 грудня 1583-го Іван Федорович помер у Львові. Його син Іван Переплетник отримав у спадок батькові борги. Похований у львівському монастирі Святого Онуфрія. Наприкінці ХІХ ст. надгробна плита зникла.
В американській бібліотеці Хоутон зберігають одне з найбільших у світі зібрань українських стародруків. Серед них - перші видання Івана Федорова, перша "Енеїда" Котляревського, рукопис Сковороди, "Острозька Біблія", "Псалтир", "Кобзар" Шевченка 1840 року, видання Києво-Печерської лаври, грамоти Івана Мазепи.
Зараз більшість бібліотек Гарварда працюють над оцифрованному книг і, в пріоритеті саме старовинні видання. Бо комп'ютеризація відкриє доступ до рідкісних книг вченим зі всього світу, включаючи українських.
Коментарі