Ексклюзиви
пʼятниця, 21 травня 2021 15:07

Вперше за 311 років. В Україну везуть оригінал Конституції Пилипа Орлика

Вперше за 311 років. В Україну везуть оригінал Конституції Пилипа Орлика
Українці зможуть побачити латиномовний оригінал історичного документу Фото: facebook

Швеція передасть Україні оригінал латиномовної версії Конституції гетьмана Пилипа Орлика 1710 року для тимчасового експонування. Це відбудеться вперше за 311 років.

"Ми повертаємо Україні Україну. Присутність оригіналу Конституції вже в незалежній державі - це ще один крок відновлення нашої історичної тяглості від часів Русі, Козацької держави, Української Народної Республіки і донині", - повідомив у Facebook міністр закордонних справ Дмитро Кулеба.

Дипломат розповів, що МЗС звернулося до Швеції з проханням надати в позику оригінал для експонування в Україні в рамках святкування 30-ї річниці Незалежності. Переговори були складними, але завершились успіхом.

"Я особливо вдячний Швеції за вияв справжньої солідарності з Україною та взаємної готовності надалі розвивати тисячолітні зв'язки між нашими народами", - додав Кулеба.

Конституцію можна буде побачити у заповіднику "Софія Київська".

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Знайшли печатку часів гетьмана Пилипа Орлика

5 квітня 1710-го в Бендерах Молдавського князівства гетьманом Війська Запорозького обрали Пилипа Орлика. Того ж дня гетьман, козацька старшина й запорожці підписали Договори і постановлення прав і вольностей Війська Запорозького, відомі також як "Бендерська конституція".

Вона складалася з преамбули і 16 статей. У вступі розміщувався стислий виклад історії України та пояснення чому розірвала стосунки із Московією та пішла на союз зі Швецією

У статтях державною релігією проголошувалося православ'я. Швеція була визнана вічним оборонцем Гетьманщини. Підкреслювалися сусідська дружба з Кримським ханством та необхідність звільнити Запоріжжя та всю Гетьманщину від панування Московії.

За формою державного правління Гетьманщина визнавалася республікою. Законодавча влада мала належати Генеральній Раді, що збиралася тричі на рік. Виконавча – гетьману із довічною владою, хоч і значно обмеженою, та Генеральній старшині. Створювалася і судові гілка влади – генеральний військовий суд.

Гетьман мав дбати про те, щоб козакам та звичайним людям не чинили гноблення та здирств. Старшині ж заборонялося насаджувати панщину і відробітки для людей, які працюють на їхніх господарствах. До звичайних людей можновладці мали ставитись справедливо. Наголошувалося на недопущені корупції рівно як і позбавленні посад через якісь особисті образи.

Документ передбачав і соціальний захист. Так з вдів-козачок й осиротілих козацьких дітей не мали брати податків та позбавляли усіх повинностей. Українським містам підтверджувалося магдебурзьке право – повне самоврядування.

Конституцію Пилипа Орлика схвалив швецький король Карл XII.

Зараз ви читаєте новину «Вперше за 311 років. В Україну везуть оригінал Конституції Пилипа Орлика». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі

Голосів: 1
Голосування Як ви облаштовуєте побут в умовах відімкнення електроенергії
  • Придбали додаткове обладнання для оселі задля енергонезалежності
  • Добираємо устаткування та готуємося до купівлі
  • Не маємо коштів на таке, ці прилади надто дорогі
  • Маємо ліхтарі та павербанки для заряджання ґаджетів, нас це влаштовує
  • Певні, що незручності тимчасові і незабаром уряд вирішить проблему браку електроенергії
  • Наша оселя зі світлом, бо ми на одній лінії з об'єктом критичної інфраструктури
  • Ваш варіант
Переглянути