Археологи з Ізраїлю та Австралії знайшли фрагменти керамічної посудини з невідомими написами під час розкопок у національному парку Тель-Лахіш, неподалік Єрусалиму. Написи можуть представляти раніше невідому форму алфавітного письма та змінити погляд на появу алфавіту в Леванті.
Учені розповідають, що коріння сучасного алфавіту виходить з Давнього Єгипту. Ще на початку II тис. до н.е. там створили перші шрифти. Авторами були хананеї, можливо, доставлені в Єгипет як раби. Щоб привести свою розмовну мову до письмової, вони перепрофілювали форми або символи зі скорописного ієрогліфічного письма, яке використовувалося для письмового спілкування в Єгипті більше тисячі років. Зразки протоалфавіту XIX ст. до н.е. археологи знаходили на скелях узбережжя Середнього Нілу, інформує Ancient Origins.
З Єгипту алфавіт потрапив до Леванту - на терени сучасних Ізраїлю, Палестинської автономії, Йорданії, Лівану і частково Туреччини. Це доводили написи датовані XIII ст. до н.е. Врешті та версія алфавіту трансформувалася у фінікійський і грецький алфавіти, які дещо відрізнялися від неї. Проте вони були досить схожі, щоб встановити чіткий історичний зв'язок.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Яким було письмо слов'ян до Кирила і Мефодія
Однак між XIX та XIII ст. до н.е. щодо цієї проблеми залишалися прогалини - вчені не виявляли жодних створених у той період зразків алфавітного письма. Це дало підстави вважати, що нова форма письма з'явилася у Леванті в XIII ст. до н.е., а насадили її завойовники насильним шляхом.
Завдяки залишкам ячменю всередині посудини, нову знахідку датували XV ст. до н.е. Вона доводить, що алфавіт з'явився в Леванті у період між XIX та XV ст. до н.е. - на декілька сторіч раніше.
У цей час політичний контроль над Єгиптом зберігали нубійці, фіванці та гіксоси. Останні були семітським народом, чиї предки були іммігрантами з Палестини, та потребували союзів. Їхні відносини з містами-державами Південного Леванту були дружніми та взаємними. Завдяки знахідці вчені стверджують, що саме в цьому контексті перший у світі алфавіт потрапив з Єгипту до Леванту.
Нещодавно археологи виявили глиняну табличку з невідомими науці написами під час розкопок доісторичного поселення неподалік болгарського міста Бата, муніципалітет Панагюриште.
Вік таблички оцінили в 7 тис. років. Вчені переконані, що служила засобом передачі інформації та є яскравим свідченням протописемності.
Напис розшифрувати не вдалося, адже його автори не використовували жоден відомий алфавіт. Однак учені сподіваються, що в майбутньому це вдастся зробити за допомогою штучного інтелекту.
Коментарі