Меморіал жертвам Бабиного Яру відкрили у Києві 5 жовтня 1991 року. Тут з 29 вересня 1941-го і до жовтня 1943 року німецька окупаційна влада знищила понад 100 тис. осіб.
5 жовтня на території Бабиного Яру зібрався багатотисячний мітинг-реквієм. На нього люди прийшли пішки тією самою "дорогою смерті", якою восени 1941 р. київські євреї прямували до місця страти. В офіційній церемонії взяли участь сотні іноземних гостей, серед них були посол Ізраїлю, представники Німеччини, США. Серед учасників були численні представники громадськості, зокрема активісти національних єврейського та українського рухів.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: "Відбирали дітей і кидали у прірву" - опублікували спогади очевидців Бабиного Яру
Тривалий час радянська влада намагалася замовчати трагедію у Бабиному Яру. Лише після велелюдного стихійного мітингу з нагоди 25 роковин трагедії 29 вересня 1966 року за участю відомих дисидентів Івана Дзюби та Віктора Некрасова, про неї почали говорити на державному рівні. У 1965 році був оголошений закритий конкурс на найкращий пам'ятник жертвам Бабиного Яру.
Усього в Бабиному яру та поблизу нього встановлено 25 пам'ятників. У 2010 році для увічнення пам'яті жертв нацистських переслідувань та з метою сприяння дальшому розвитку заповідника Президент України Віктор Ющенко надав державному історико-меморіальному заповіднику "Бабин Яр" статус національного.
Центр досліджень визвольного руху та Архів СБУ опублікували свідчення киян про розстріли у Бабиному Яру 29-30 вересня 1941-го. 36 свідчень зібрали співробітники КДБ, повідомляє Український інститут національної пам'яті.
Коментарі