Дослідження сталагмітів в Ірані показало, що причиною зникнення давньої держави Аккаду могли стати наймогутніша посуха і пилові бурі.
Сталагміти складаються з "річних кілець", чия товщина, хімічний та ізотопний склад безпосередньо відображають те, як багато води потрапляло в печеру в різні епохи їх формування, повідомляє IFLScience.
Коли команда під керівництвом доктора Стейсі Керолін з Оксфордського університету вивчала сталагміт з печери Гол-е-Зард в іранських Альбурскіх горах. Він утворився в період між 5200 і 3700 років назад. Дослідники побачили, що приблизно 4200 років тому відбулися різкі кліматичні зміни.
Вчені виявили різкі скачки кількості магнію в порівнянні з кальцієм 4510 і 4260 років назад. Ці зміни тривали 110 і 290 років. Мала кількість кальцію говорить про те, що води було недостатньо.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: У розграбованій гробниці знайшли життєпис давнього правителя
Давні аккадці ніяк не могли впливати на такі віддалені печери.
"Ми давно підозрювали, що в цей час відбулася кліматична катастрофа, що одночасно занапастила не тільки шумерів, але і давньоіндійську і єгипетську цивілізації. Доказів цього, крім деяких суперечливих знахідок на березі Червоного моря і Оманської затоки, у нас не було", – пише Стейсі Керолін.
Відкладення Червоного моря і Оманської затоки раніше використовувалися для того, щоб припустити, що в Західній Азії в цей час був хоча б один великий посушливий період, але їх датування було занадто неточним. Сталагміти, з іншого боку, дають датування з похибкою 31 рік.
Стан сталактитів і сталагмітів свідчить про раптове і різке зменшення рівня опадів. Ця посуха тривала більше трьох сотень років, що збігається за часом з початком ери відродження Месопотамії і появи Вавилонії.
Дослідник Мартін Уортінгтон із Кембриджа вирішив відродити аккадську мову. Нею користувалися народи Стародавньої Месопотамії - вавилоняни, аккадці та ассірійці - 5 тис. років тому.
Коментарі