У Празі 23 вересня 1921-го вийшов перший номер газети "Громадський вісник". Двотижневик став друкованим органом Українського громадського комітету в Чехословаччині.
Організація українців утворена влітку 1921-го колишнім членом Центральної Ради Микитою Шаповалом. Він мав добрі зв'язки з чехословацьким урядом і отримав фінансування. Комітет надавав допомогу українським емігрантам і біженцям, організовував наукові заходи, концерти, виставки, підтримував українські культурні заклади.
Відкривав і освітні установи й організації - Українську господарську академію в Подєбрадах і Український педагогічний інститут ім. Михайла Драгоманова у Празі. Видавав підручники й посібники для студентів.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Українці створили підпільну військову організацію у Празі
У "Громадському віснику" писали про діяльність комітету, стан української еміграції в Чехословаччині та Польщі. Розміщували оголошення щодо допомоги біженцям у забезпеченні одягом, їжею, житлом, роботою. Писали й новини з радянської України, а пізніше з СРСР. Незабаром на зміну віснику прийшов журнал "Нова Україна".
Загалом у Чехословаччині видали близько 100 часописів. Вони ширили Європою відомості про Україну і її становище під більшовиками.
27 квітня 1906-го в Санкт-Петербурзі вийшло перше число газети "Украинский вестник". Тижневик виходив до вересня 1906-го. Усього вийшло 14 номерів. Видавався за часів першої Державної думи Російської імперії, де створили українську парламентську фракцію.
Коментарі