11 січня 1938 р. у Москві розстріляли конструктора Георгія Лангемака.
Він був одним із основних творців реактивного міномета "Катюша". Конструював реактивні снаряди на бездимному поросі, ввів в обіг термін "космонавтика". Герой Соціалістичної Праці (1991, посмертно).
Лангемак народився у Старобільську Харківської губ., сучасна Луганської обл. Його батько був німець, мати швейцарка.
Георгій Лангемак з дитинства знав французьку і німецьку мови. Після гімназії хотів вивчати японську філологію. Для цього вступив на філологічний факультет Петроградського університету.
У жовтні 1916-го Лангемака призвали в армію і направили на навчання до школи мічманів. Після навчання його направили на Приморський фронт у Морську фортецю імператора Петра Великого. Влітку 1917-го наказом по армії і флоту Георгій Лангемак був підвищений у мічмани.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: 109 років тому народився підкорювач космосу - Сергій Корольов
Участі у Жовтневoму перевороті він не брав. 1918 року демобілізувався. Хотів навчатися у Новоросійському університеті на історико-філологічному факульті по класичному відділенню. Потрапив під офіцерську мобілізацію в червні 1919-го і вступив до Червоної армії. Як офіцера флоту його призначений командиром батареї 4-го дивізіону артилерії Кронштадтської фортеці, а потім комендантом форту "Тотлебен" цього ж дивізіону. Під час Кронштадтського повстання Георгія Лангемака заарештували бунтівники і засудили до розстрілу. Після заколоту його звільнили більшовицькі війська.
1923-го Георгій Лангемак вступив до Військово-технічної академії Робітничо-селянської Червоної армії. Після закінчення академії 1928-го його залишили для роботи в Газодинамічній лабораторії. Тут він займався розробкою реактивних снарядів РС-82 мм і РС-132 мм.
21 вересня 1933-го, після організації Реактивного науково-дослідного інституту Лангемака призначили начальником його Ленінградського відділення. Георгій Лангемак завершив доведення до серійного виробництва реактивних снарядів РС-82 мм і РС-132 мм, які згодом стали основою реактивного міномета "Катюша".
У січні 1934-го він став заступником директора з наукової частини Реактивного науково-дослідного інституту, заснованого Михайлом Тухачевським. Після арешту Тухачевського в інституті почались "чистки". Лангемака заарештували органи НКВС за сфальсифікованим звинуваченням у шпигунстві на користь Німеччини. Обвинувальний вирок засновано на єдиному протоколі допиту.
Георгія Лангемака розстріляли за "шкідництво в області недопущення нових зразків на озброєння" та участь в "антирадянській терористичній організації". 1955 року його реабілітували посмертно.
11 січня 1960 року в Зоряному містечку в Підмосков'ї створена спеціальна військова частина, завданням якої була підготовка космонавтів. Згодом ця частина була перетворена в Центр підготовки космонавтів ВПС.
Коментарі