
30 жовтня 1911 року народився скульптор Григорій Крук. Автор понад 300 монументальних і малоформатних скульптур - портрети: Анни Ярославни, Володимира Великого, Тараса Шевченка, Людвіга ван Бетховена, Миколи Лисенка, Василя Стефаника, Симона Петлюри, Івана Мазепи, своїх колег і друзів – Святослава Гординського, Якова Гніздовського.
"У своїх творах Григорій Крук в першу чергу оспівував селянство. Хоча є в нього і масштабні твори – як от монумент Володимиру Великому, чи Гординському, Мазепі. Але і багато невеличких жанрових творів. І не я це кажу, в інших дослідників читав, що він бачив селян свого рідного села, коли працював над цими скульптурами", – розповідає краєзнавець Михайло Головатий, пише cайт ridna.ua.
Походив із сім'ї гончара з села Братишів - нині Тлумацький район Івано-Франківської області. Сім'я була надзвичайно бідною. В майстерні батька Григорій почав ліпити з глини. Після закінчення Станіславської деревообробної школи навчався в Мистецько-промисловій школі у Львові. В 1932 році вступив на скульптурне відділення Краківської академії мистецтв. Це стало можливим завдяки підтримці митрополита Андрея Шептицького. В 1936 – 1940 роках вчився в Берлінській академії мистецтв.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: У столиці вшанували пам'ять "Розстріляного відродження"
З 1938 року постійно жив у Німеччині. Провів десятки виставок у різних країнах світу. Не приймав жодного громадянства. Хоча громадянство йому пропонували Німеччина, Франція та Канада. У 1942 році відвідав батьківщину.
Визнання прийшло після Паризької виставки 1954 року. А 1964-го у Ватикані Папа Римський Іоанн Павло II нагородив Крука дипломом і медаллю за виконані ним у Римі скульптурні портрети кардинала Йосипа Сліпого та Папи Римського Павла VI.
Був самотнім. Любив подорожувати. Від середини 1980-х тяжко хворів. Тому перебрався до пансіонату для самотніх людей в Мюнхені. Там мав кімнату й окреме місце для роботи над скульптурою.
Помер 5 грудня 1988 року у Мюнхені.
Найбільшу скульптурну спадщину митця зберігають Український вільний університет у Мюнхені та бібліотека й архів імені Тараса Шевченка у Лондоні. Його твори є в Національному музеї в Парижі, в Мюнхенській художній галереї, в приватних колекціях. В Україні не більше 25. Лише одна скульптура – в Івано-Франківському художньому музеї.
На даху львівського Музею етнографії та художнього промислу відреставрували cкульптуру "Ощадність". Містяни називають її "Статуя Свободи". Бо схожа на монумент, який є в американському Нью-Йорку.
Коментарі