понеділок, 30 жовтня 2017 17:30

Скульптор Григорій Крук відмовився від громадянства Німеччини, Франції та Канади

Скульптор Григорій Крук відмовився від громадянства Німеччини, Франції та Канади
Скульптор Григорій Крук. Фото: esu.com.ua

30 жовтня 1911 року народився скульптор Григорій Крук. Автор понад 300 монументальних і малоформатних скульптур - портрети: Анни Ярославни, Володимира Великого, Тараса Шевченка, Людвіга ван Бетховена, Миколи Лисенка, Василя Стефаника, Симона Петлюри, Івана Мазепи, своїх колег і друзів – Святослава Гординського, Якова Гніздовського.

"У своїх творах Григорій Крук в першу чергу оспівував селянство. Хоча є в нього і масштабні твори – як от монумент Володимиру Великому, чи Гординському, Мазепі. Але і багато невеличких жанрових творів. І не я це кажу, в інших дослідників читав, що він бачив селян свого рідного села, коли працював над цими скульптурами", – розповідає краєзнавець Михайло Головатий, пише cайт ridna.ua.

Походив із сім'ї гончара з села Братишів - нині Тлумацький район Івано-Франківської області. Сім'я була надзвичайно бідною. В майстерні батька Григорій почав ліпити з глини. Після закінчення Станіславської деревообробної школи навчався в Мистецько-промисловій школі у Львові. В 1932 році вступив на скульптурне відділення Краківської академії мистецтв. Це стало можливим завдяки підтримці митрополита Андрея Шептицького. В 1936 – 1940 роках вчився в Берлінській академії мистецтв.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: У столиці вшанували пам'ять "Розстріляного відродження"

З 1938 року постійно жив у Німеччині. Провів десятки виставок у різних країнах світу. Не приймав жодного громадянства. Хоча громадянство йому пропонували Німеччина, Франція та Канада. У 1942 році відвідав батьківщину.

Визнання прийшло після Паризької виставки 1954 року. А 1964-го у Ватикані Папа Римський Іоанн Павло II нагородив Крука дипломом і медаллю за виконані ним у Римі скульптурні портрети кардинала Йосипа Сліпого та Папи Римського Павла VI.

Був самотнім. Любив подорожувати. Від середини 1980-х тяжко хворів. Тому перебрався до пансіонату для самотніх людей в Мюнхені. Там мав кімнату й окреме місце для роботи над скульптурою.

Помер 5 грудня 1988 року у Мюнхені.

Найбільшу скульптурну спадщину митця зберігають Український вільний університет у Мюнхені та бібліотека й архів імені Тараса Шевченка у Лондоні. Його твори є в Національному музеї в Парижі, в Мюнхенській художній галереї, в приватних колекціях. В Україні не більше 25. Лише одна скульптура – в Івано-Франківському художньому музеї.

На даху львівського Музею етнографії та художнього промислу відреставрували cкульптуру "Ощадність". Містяни називають її "Статуя Свободи". Бо схожа на монумент, який є в американському Нью-Йорку.

Зараз ви читаєте новину «Скульптор Григорій Крук відмовився від громадянства Німеччини, Франції та Канади». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі

Голосів: 1
Голосування Як ви облаштовуєте побут в умовах відімкнення електроенергії
  • Придбали додаткове обладнання для оселі задля енергонезалежності
  • Добираємо устаткування та готуємося до купівлі
  • Не маємо коштів на таке, ці прилади надто дорогі
  • Маємо ліхтарі та павербанки для заряджання ґаджетів, нас це влаштовує
  • Певні, що незручності тимчасові і незабаром уряд вирішить проблему браку електроенергії
  • Наша оселя зі світлом, бо ми на одній лінії з об'єктом критичної інфраструктури
  • Ваш варіант
Переглянути