Тетянин день - свято, яке походить від вшанування римської мучениці Тетяни, зарахованої православною церквою до лику святих. Її замучили за вірність християнству у ІІІ столітті. Вважається покровителькою всіх жінок і студентів. День називають ще Тетяна Водохресна, Бабин кут, День студентства.
Якщо в цей день світанок сонячний - буде рання весна і швидкий приліт птахів. За вікном снігопад - літо буде дощовим.
Якщо морозно і сонячно - урожай буде багатим. Теплий південний вітер і завірюха обіцяють поганий урожай.
У цей день жінки виявлялося особливу повагу до Бабиного кута - це місце у печі, де стояло все домашнє начиння. Саме там господині проводили більшу частину свого часу.
Щоб відігнати морози і прискорити прихід весни господині пекли коровай або хлібину в формі Сонця. Ще теплим відламували по шматку і роздавали кожному члену сім'ї. Ті, отримували тепло, світло, силу і здоров'я від весняного сонечка.
Раніше в Тетянин день дівчата ходили на річку вибивати пил із доріжок. В сучасному світі ця традиція дещо трансформувалась - досить зробити генеральне прибирання.
У Тетянин день "вабили" женихів. В цей день біля входу стелили коврик. Хто із хлопців витре об нього ноги, буде частим гостем у будинку.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Масляний тиждень: що слід робити кожного дня
Вважається, що 25 січня - сприятливий день для загадування бажань. Раніше піднімалися на найвищу гору, ставали до сонця обличчям і загадували бажання. Ще можна описати своє бажання на аркуші паперу, скласти його в банку, насипати пшеницю та інші крупи, залишивши до здійснення. Як тільки збудеться, можна розкривати баночку і діставати бажання.
Студенти традиційно закликають Шару: потрібно вийти на балкон або відкрити вікно і голосно закричати "Шара прийди". Якщо у відповідь хтось крикне "вже в дорозі", то навчальний рік буде легким.
Тетянам дарують подарунки. Вважається, що їм приносять удачу речі багряного, червоного, коричневого і жовтого кольорів. Саме таких тонів дарують гаманець, сумку, шарф або якусь прикрасу. Дзеркало, прикрасу з перлів або годинник дарувати Тетяні не варто.
Тетянин день має свої заборони:
- Ні в якому разі не можна сваритися і з'ясовувати відносини, особливо в сімейному колі.
- Не можна перебувати в неприбраному будинку.
- Ні в якому разі не можна відмовляти в допомозі тому, хто її попросить.
Привітання
У Тетянин день тобі бажаю
Сміху, щастя і добра,
Щоб здоровою була.
Хочу удачі побажати,
Свою любов оберігати,
Щоб щастя в серці поселилось,
І все хороше враз здійснилось.
23 січня 1755 року на честь іменин матері генерала Івана Шувалова Тетяни Родіоновної, російська імператриця Єлизавета Петрівна підписала указ "Про заснування Московського університету". Оскільки оприлюднили його в день святої Тетяни, то студенти в країні святкували "Тетянин день" як День студента.
Коментарі