Ексклюзиви
Неділя, 04 липня 2021 08:21

Розстріляли групу професорів та їх родичів

Розстріляли групу професорів та їх родичів
Під час німецької окупації німці ексгумували поспіхом похованих у подвір'я тюрем розстріляних городян, аби показати злочини радянської влади. У тюрмі на Лонцького було розстріляно 1 681 особу. Фото: https://www.gettyimages.com

У Львові на Вулецьких пагорбах, тепер це парк Студентів, 4 липня 1941-го німці розстріляли 23 польських професорів. Із ними вбили 18 їхніх родичів.

Німці увійшли до Львова 30 червня 1941-го. За два дні до окупованого міста прибули 230 членів айнзацгрупи під командуванням бригаденфюрера Еберхарда Шенгарта. Отримали завдання "очистити місто від особливо небезпечних елементів - місцевої професури". На той час більша половина викладацького і професорського складу були поляками, решта українці і євреї.

Першим заарештували професора геометрії і колишнього ректора Львівської політехніки Казімєжа Бартля, експрем'єр-міністра Польщі. Гестапо схопило письменника Тадеуша Бой-Желенського, професора Романа Ренцького з Львівського медичного інституту, професора кримінальної медицини Володимира Серадзького, професора акушерства і гінекології Адама Соловія разом із 19-річним онуком.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Востаннє пролунало "Танго смерті" - рідкісні світлини з Янівського концтабору

Арештованих вчених привозили і розміщували з в корпусі львівської Політехніки на вулиці Абрагамовичів, тепер вулиця Бой-Желенського. З цієї групи вижив тільки один професор медицини, педіатр Юзеф Стефан Гроєр. Його батько був німцем.

На світанку 4 липня заарештованих вивели на узгір'я Вулецьких пагорбів. Групами по четверо підводили до ями та розстрілювати. Територію пагорбів зразу ж прибрали.

Після поразки під Сталінградом нацисти вирішили приховати скоєні ними злочини. Створили підрозділ євреїв під назвою Sonderkommando 1005, який викопував братські могили та спалював тіла вбитих. 8 жовтня 1943-го вони знайшли трупи на Вулецьких пагорбах і спалили разом з іншими загиблими.

Після звільнення Львівщини від гітлерівської окупації, історики встановили імена і посади розстріляних вчених, описали їхню наукову діяльність.

У пам'ять про ці події 2011-го на місці страти спорудили меморіальний комплекс "Пам'ятник убитим львівським професорам".

1 травня 1943-го німецькі нацисти вчинили масове вбивство 9 тис. євреїв з гетто міста Броди на Львівщині. Багатьох євреїв спалили живцем, інші були розстріляні на вулиці чи в лісі поблизу містечка.

Під час хаосу багатьом євреям вдалося втекти. Згодом вони приєдналися до групи єврейських партизан на чолі з Вайлером та пережили війну. З 10 тис. єврейського населення Бродів вижили 88 осіб.

Зараз ви читаєте новину «Розстріляли групу професорів та їх родичів». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише авторизовані користувачі