Морських молюсків навчились консервувати у IV ст.
До такого висновку прийшли вчені, коли виявили багато уламків раковин тварин на місці стародавніх поселень в пустелі Негев в південному Леванті, повідомляє Journal of Archaeological Science.
У римсько-візантійському Середземномор'ї вживали багато молюсків. Але вони швидко псувалися. Люди мали вигадати спосіб зберігати їх під час перевезення.
Археологи дослідили нещодавно виявлені уламки раковин молюсків на стоянках в пустелі Негев. Вони розташовані далеко від моря. Знахідки дають багато інформації для вивчення інфраструктури міжнародних торгових маршрутів.
У поселеннях виявили 669 уламків. 479 походили з Середземного моря, 144 - з Нілу, 46 - з Червоного моря. 418 зразків отримали з візантійських шарів, а 237 належать до ранньоісламського періоду.
Торговцям знадобилося б кілька днів, щоб доставити їх з моря. Тоді їх почали консервувати.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Знайшли великий арсенал давньої зброї
Пліній Старший писав, що римській еліті поставляли устриць з Неаполітанської затоки, Британії і Дарданелл.
Фермер виявив гробницю бронзового чи мідного віку на півострові Дингл в ірландському графстві Керрі. На знахідку чоловік натрапив, виконуючи земельні роботи. Зачепив та перевернув велику кам'яну плиту, під якою виявилася укріплена камінням камера.
Коментарі