У травні або червні 1944 року один або два есесівці знімали прибуття нового транспорту з євреями з Підкарпатської Русі (нинішньої Закарпатської України, а тоді окупованої Угорщиною частини Чехословаччини).
Невідомо навіщо проводилася зйомка, невідомо кому призначався альбом, але майже двісті знімків скрупульозно документують шлях єврейських в'язнів від виходу з вагонів до порогу газової камери. Закінчується Освенцимський альбом абсолютно моторошними кадрами старих людей і дітей, які безтурботно чекають своєї черги на галявині між двома крематоріями.
Наприкінці війни альбом знайшла єврейська дівчина Лілі Якоб, яка теж пройшла через Освенцим. Вся її родина загинула в газових камерах, а сама вона була визнана придатною для роботи і в підсумку опинилася в концтаборі Дора-Міттельбау під Бухенвальдом. Вже після звільнення табору американцями в квітні 1945 року вона втратила свідомість від виснаження, була перенесена в кімнату офіцерів охорони і знайшла там Освенцимський альбом. Причому на фотографіях були зобраджені її дідусь з бабусею та інші родичі, знищені в Освенцимі.
Зараз оригінал альбому зберігається в музеї Яд-Вашем в Єрусалимі.
Коментарі