Перший в історії документ, що проголосив автономію України прийняла Центральна Рада – Універсал. 23 червня 1917 року його зачитав на Всеукраїнському військовому з'їзді Володимир Винниченко. В Універсалі наголошувалось, що Центральна Рада буде "творити новий лад вільної автономної України".
Це змусило Тимчасовий уряд вислати з Петрограду до Києва свою делегацію - міністри Михайло Терещенко та Іраклій Церетелі. Пізніше до них приєднався міністр юстиції Олександр Керенський. З українського боку участь в переговорах брали: Михайло Грушевський, Володимир Винниченко, Симон Петлюра. Центральну Раду визнали крайовим органом управління в Україні.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Більшовики заперечували наявність своїх військ в Україні
Плакати з текстом швидко поширювались Україною. В містечках та селах, скрізь, де жили українці, його урочисто зачитували, акт супроводжувався молебнями, мітингами, походами з жовто-блакитними прапорами.
Універсал надрукували в газетах. "Вісті з Української Центральної Ради", "Вістник Українського військового генерального комітету", "Робітнича газета", "Нова рада", "Народна воля".
22 травня в Полтаві відкрили Симону Петлюрі меморіальну дошку. Встановили на вулиці Симона Петлюри 7/22 на місці зруйнованого будинку, де мешкав лідер Української Революції.
"На цьому місці був будинок, де народився і мешкав Симон Петлюра. В ті часи це було передмістя Полтави. Кілька років тому під час каденції екс-мера Полтави зруйнували і конюшні Петлюри, хоча місцева інтелігенція вже замовила проект на музей. Маємо створити музей і поставити пам'ятник цьому великому полтавцю. Він був президентом України після Грушевського, до кінця воював проти трьох тогочасних ворогів - більшовиків, поляків і білогвардійців. Створив урядові установи в еміграції і саме через його позицію і бажання визволити України був убитий агентом Кремля в Парижі", - сказав Микола Кульчинський, голова Полтавського обласного об'єднання Всеукраїнського товариства "Просвіта".
Коментарі