Ексклюзиви
Четвер, 13 серпня 2020 09:11

Поляки й українці перемогли військо Москви

Поляки й українці перемогли військо Москви
100 років тому почалась Варшавська битва. Фото: commons.wikimedia.org

Варшавська битва між Польською республікою та радянським військом, контрольованим із Москви, розпочалася 13 серпня 1920 року. Союзником поляків були військові з'єднання Української Народної Республіки.

Перед тим, УНР втратила майже всю територію і 21 квітня 1920-го підписала Варшавський договір. Польща визнавала за УНР територію до кордонів 1772 року - без Західної України.

24 квітня 1920-го представники Польщі й уряду Симона Петлюри підписали військову конвенцію. Польські й українські війська мали діяти спільно як союзні армії. У випадку польсько-українських дій проти радянських військ на території Правобережної України військові операції довелося б проводити під керівництвом польського командування.

У квітні-травні 1920 року об'єднані війська почали швидко просувалися вглиб українських земель. На початку травня увійшли до Києва. Але більшовики зупинили їх. Червона армія почала швидко просувалася на захід. На початку липня більшовики вийшли до річки Збруч, яка була кордоном між УНР і Польщею.

8 липня 1920-го більшовики сформували в Києві Галицький революційний комітет. Його головою призначили Володимира Затонського. Він проголосив створення Галицької Соціалістичної Радянської Республіки. Оргбюро ЦК РКП(б) створило Польське бюро ЦК РКП(б) на чолі з Феліксом Дзержинським. 23 липня 1920 року в Смоленську сформували маріонетковий Тимчасовий революційний комітет Польщі. Він мав взяти владу в Польщі.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Пілсудський вибачався перед українцями за підписання миру з більшовиками

Більшовики змогли вийти на підступи до Варшави. Проти них виступили поляки й українці. Битва увійшла в історію під назвою "Диво на Віслі". Основний тягар оборони Варшави лежав на армії Північного фронту генерала Юзефа Галлера. Більшовиків знекровили в оборонних боях за Радзимін, Зєльонку й Оссув.

Пілсудський зібрав на південний схід від Варшави групу свіжих частин. 16 серпня 1920 року з-над річки Вєпш вдарив у фланг наступаючих армій Західного фронту. Протягом кількох тижнів розгромили між Віслою та Німаном кілька червоних армій.

Під Замостям із 19 до 30 серпня 1920-го 6-та Січова дивізія УНР під командуванням генерал-хорунжого Марка Безручка відбивала атаки 1-ї кінної армії Семена Будьонного. Більшовики були змушені відступити.

На українському військовому цвинтарі в Пикуличах біля Перемишля в Польші вшанували пам'ять вояків УНР. Учасники заходів взяли участь у панахиді, поклали квіти та запалили лампадки на цвинтарі. Наприкінці урочистостей прозвучав державний гімн України.

Зараз ви читаєте новину «Поляки й українці перемогли військо Москви». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише авторизовані користувачі

Голосів: 134
Голосування 31 жовтня, Усик - Чисора. Як закінчиться бій?
  • 1) перемогою Усика за очками
  • 2) перемогою Усика нокаутом
  • 3) перемогою Чисори за очками
  • 4) перемогою Чисори нокаутом
  • 5) нічиєю
Переглянути