вівторок, 09 червня 2020 12:48

Підписали вирок поету

Підписали вирок поету
Тараса Шевченка призначили рядовим в Оренбурзький окремий корпус із забороною писати й малювати. Фото: hostingkartinok.com

Вирок поету Тарасові Шевченку підписав власноруч російський імператор Микола I 9 червня 1847 року. Віддали в солдати із забороною писати й малювати.

Спочатку поета звинувачували в участі в таємній політичній організації - Кирило-Мефодіївському братстві. Справою займалися представники Третього відділення - вищого органу політичної поліції імперії. Підставою для відкриття став донос, здійснений студентом Київського університету Святого Володимира Олексієм Петровим. Учасників арештували, а вже 28 травня доповідь графа Олексія Орлова про діяльність братства лежала на столі імператора.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Шевченко написав "Заповіт" під час хвороби

Головою назвали науковця Миколу Гулака, який мав відсидіти 3 роки у Шліссельбурзькій фортеці. Решта отримала невеликі терміни ув'язнення. Пізніше їх направили до різних міст Російської імперії із забороною повертатися в Україну. Попри те, що участь Шевченка в організації не довели, йому дісталося найбільше.

"Цей художник, замість того, щоб вічно плекати побожні почуття до осіб найяснішої фамілії, які удостоїли викупити його з кріпацтва, складав вірші малоросійською мовою найобурливішого змісту. У них він висловлював то плач про уявне поневолення та лиха України, то виголошував про славу гетьманського правління і колишньої вольниці козацтва, то з неймовірною зухвалістю виливав наклепи й жовч на осіб імператорського дому, забуваючи в них особистих своїх благодійників", - йшлося в записі Третього відділення.

Шевченка відіслали служити рядовим в Оренбурзький корпус із правом вислуги. До вироку Микола I особисто дописав: "Под строжайший надзор, с запрещением писать и рисовать, и чтобы от него ни под каким видом не могло выходить возмутительных и пасквильных сочинений".

"Трибунал під головуванням самого сатани не міг би виголосити такого холодного, нелюдського вироку, - писав пізніше поет. - А бездушні виконавці виконали його з обурливою точністю. Август-язичник, засилаючи Назона до диких гетів, не забороняв йому писати й малювати. А християнин Микола заборонив мені те й інше. Обидва кати".

В Царському Селі під Петербургом 4 травня 1838-го відбулася лотерея поміж членами царської родини та запрошеними вельможами. Розіграли портрет вихователя спадкоємця російського престолу Василя Жуковського. На виручені гроші викупили з кріпацтва художника й поета Тараса Шевченка. Щодо участі царської родини у викупі, сам Шевченко писав: "Бездушному сатрапу и наперснику царя пригрезилось, что я освобожден от крепостного состояния и воспитан на счет царя и в знак благодарности нарисовал карикатуру своего благодетеля. Так пускай, дескать, казнится неблагодарный. Откуда эта нелепая басня, не знаю".

Зараз ви читаєте новину «Підписали вирок поету». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі

Голосів: 1
Голосування Як ви облаштовуєте побут в умовах відімкнення електроенергії
  • Придбали додаткове обладнання для оселі задля енергонезалежності
  • Добираємо устаткування та готуємося до купівлі
  • Не маємо коштів на таке, ці прилади надто дорогі
  • Маємо ліхтарі та павербанки для заряджання ґаджетів, нас це влаштовує
  • Певні, що незручності тимчасові і незабаром уряд вирішить проблему браку електроенергії
  • Наша оселя зі світлом, бо ми на одній лінії з об'єктом критичної інфраструктури
  • Ваш варіант
Переглянути