Ексклюзиви
Середа, 15 вересня 2021 08:20

Перший антибіотик виділили із грибів

Перший антибіотик виділили із грибів
Мікробіолог Александер Флемінг назвав виділену з грибів речовину пеніциліном. Фото: http://medrada.in.ua

Англійський мікробіолог Александер Флемінг 15 вересня 1928-го виділив перший у світі антибіотик - пеніцилін. Відкриття пеніциліну зменшило відсоток смертності від бактеріальної пневмонії у солдатів з 18% до 1%. Пеніцилін також лікував дифтерію, гангрену, пневмонію, сифіліс та туберкульоз.

1928-го Флемінга обрано професором бактеріології, дослідник вивчав властивості стафілококів. Часто його лабораторія часто залишалася дуже неохайною. Коли Флемінг повернувся до лабораторії після відпустки, помітив, що на одній пластині з культурами з'явилися цвілеві гриби. Присутні там колонії стафілококів були знищені. А інші колонії збереглися в нормі. Флемінг зарахував грибки, які виросли на пластині з його культурами, до роду пеніцилових. Назвав виділену речовину пеніциліном.

Хоча Флемінг і бачив великий потенціал цього відкриття, не зміг ізолювати активну антибактерію пеніциліну. Йому також не вдавалося випробувати його на людях. Флемінг описав своє відкриття в статті, яка так нікого й не зацікавила.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Художник без медичної освіти розробив вакцину від сказу

У розпал Другої світової війни, два науковці Оксфордського університету Говард Флорі та Ернст Чейн почали дослідження, працюючи з пеніциліном. Науковці створили порошок, який зберігав антибактеріальну силу декілька днів.12 лютого 1941-го поліцейський Альберт Александр отримав першу дозу пеніциліну. Вже за декілька днів лікування від небезпечної інфекції йому стало краще.

Зараз пеніцилін призначають пацієнтам з бактеріальними інфекціями: пневмонією, гострим фарингітом, менінгітом, сифілісом та гонореєю. Пеніцилін вбиває бактерію та перешкоджає її подальшому розвитку та розмноженню.

Масове виробництво інсуліну почалося 15 квітня 1923-го. За це лікарю Фредеріку Бантінгу присудили Нобелівську премію. Медик за рік до цього зробив ін'єкцію винайденого ним інсуліну 14-річному хлопчикові Леонардо Томпсону. Той страждав важкою ювенільною формою цукрового діабету. Його підшлункова залоза не виробляла достатньо інсуліну.

Без лікування хворі швидко помирали. Досвід виявився невдалим - екстракт був недостатньо очищеним, що призвело до розвитку алергії. Тимчасово ін'єкції інсуліну були припинені.

Зараз ви читаєте новину «Перший антибіотик виділили із грибів». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише авторизовані користувачі