Ексклюзиви
Середа, 16 червня 2021 15:43

Оприлюднили документи, як КДБ репресувало вчителів

Оприлюднили документи, як КДБ репресувало вчителів
Чеських педагогів з Харкова звинуватили у контрреволюції. Фото: "Історична правда"

Архів СБУ оприлюднив документи про репресії чеських учителів.

14 червня 1931 року в Харкові репресували 21 чеського вчителя, повідомляє "Історична правда".

"У рамках проєкту ми створюємо програмні інструменти, які переводять зацифровані документи у форму електронного тексту, а потім зберігають їх у спеціально створену базу даних, - розповів Ян Швец із кафедри кібернетики Західночеського університету в Пльзені. - Вона дає змогу інтерактивно шукати слова або короткі фрази. Пілотну версію бази даних, яка поки містить саме документацію процесу проти чеських учителів в Україні, можна випробувати вже зараз. Наступні корективи в роботі пошукової системи ми проведемо на підставі пропозицій, які надійдуть у рамках пілотного тестування. Цифровий архів має бути повністю готовий до роботи до кінця наступного року".

Опублікували справи поодиноких осіб, стенограми судового процесу, конфісковані документи, листи, посвідки осіб і фотографії засуджених.

"Загалом тут понад 10 тисяч сторінок документів радянської служби державної безпеки щодо вигаданої "шпіонажно-диверсійної контрреволюційної організації чеського генерального штабу" й пов'язаних із нею справ, які зберігаються в київському центральному архіві Служби безпеки України", – додав співавтор проєкту Ян Дворжак.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Балакучий і цікавиться жінками - в архіві натрапили на справу справжнього Джеймса Бонда

Оприлюднені документи доступні за посиланням.

Електронний архів визвольного руху опублікував добірку документів до річниці Чорнобильської катастрофи. Туди ввійшли розшифровані переговори працівників АЕС під час аварії, донесення агентів КГБ, довідки про ситуацію з радіаційним забрудненням та інше.

Зараз ви читаєте новину «Оприлюднили документи, як КДБ репресувало вчителів». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише авторизовані користувачі