Всередині печери Сак-Актун на півострові Юкатан у Мексиці археологи знайшли 198 стародавніх артефактів і останків живих істот.
"Її підземні порожнини майя використовували для жертвоприношень, оскільки вважали їх воротами в потойбічний світ. Торговці слідували встановленими маршрутами і використовували ці місця як ритуальні пункти паломництва. Вони робили зупинки на вівтарях і священних місцях, де залишили свій слід", - повідомив глава дослідницької групи підводний археолог Гільєрмо де Анда, передає Science Alert.
У підводній печері люди не жили, але вони могли спускатися туди для пошуку води під час посухи, вважає вчений.
Існує версія, що печера служила для древніх майя цвинтарем і місцем релігійного культу. Вчені знайшли там фігурку бога торгівлі. Знайшли частини керамічного посуду, настінні гравюри, предмети релігійного поклоніння. 140 з майже 200 предметів належали культурі майя.
Водолази виявили також людські скелети. За віком їм не менше 9 тис. років.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Як цивілізація Майя змінила сучасний світ
Також виявили скам'янілих велетенських лінивців та ведмедів. Вони жили за часів останнього льодовикового періоду. Припускають, що тварини туди з необережності впали.
Сак-Актун завдовжки 347 км. Вона є другою в світі за величиною підземної печерою.
Археологи знайшли тунель під пірамідою Чичен-Іца в Мексиці. Він міг призвести до затоплення поховальної печери-сеноти під основою храму. Тунель знайшли за допомогою радару. Він відправляв електромагнітні сигнали і створив тривимірну модель структур під землею навколо піраміди.
Коментарі