На церковному соборі в Бересті - нині Брест у Білорусі, 9 жовтня 1596-го проголосили про об'єднання православної церкви в Речі Посполитій з римо-католицькою церквою. Берестейська унія поклала початок греко-католицькій церкві.
Більшість ієрархів Київської митрополії на чолі з Митрополитом Київським вийшли з-під Константинопольського патріархату та приєднались до Римо-католицької церкви. Греко-католики визнали владу Римського Папи і прийняли основні догмати католицької церкви, проте зберегли грецький обряд та відправу церковнослов'янською мовою.
Король Сигізмунд ІІІ Ваза і київський митрополит Михайло Рогоза за дорученням Папи Климентія VIII скликали в Бересті в церкві святого Миколая церковний собор для офіційного проголошення унії. Проунійний єпископат за допомогою унії хотів зміни церковної юрисдикції та перехід у канонічну підлеглість Святому престолу в Римі. Із самого початку частина православного духовенства відкинула унію.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Князівство і королівство об'єднали на два століття у велику державу
"Не бажаючи бути учасниками великого гріха в розколі й розірванні святої церковної єдности і поганської неволі, ми вислали послів до святішого Отця Климентія VІІІ. Просячи, щоб прийняв нас під свій послух та визволив від зверхности царгородських патріярхів і розрішив нас, зберігаючи за нами обряди і звичаї східних Церков, грецьких і руських, не роблячи жодних змін у наших церквах" - йдеться в тексті Берестейської унії.
16 вересня 1658-го з ініціативи гетьмана Івана Виговського між Річчю Посполитою і Гетьманщиною був підписаний Га́дяцький до́говір що передбачав ліквідацію Берестейської унії,
Депутати польського і литовського сеймів на скликаному в Любліні загальному сеймі, затвердили унію між Королівством Польським та Великим князівством Литовським. 28 червня 1569-го підписана Люблінска унія, через три дні її затвердили.
Коментарі