Греблю Дніпровської ГЕС підірвали співробітники НКВС 18 серпня 1941 року. Під час вибуху утворилася пробоїна довжиною 135 метрів.
Дамба найбільшої в Європі гідроелектростанції перегородила Дніпро 1932-го. Були затоплені знамениті дніпровські пороги, що ускладнювали пересування по головній водній артерії України. Наскрізне судноплавство по Дніпру здійснювали за допомогою шлюзу.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Від міста залишилися самі розвалини: на вулицях гори обвуглених трупів
По мосту через Дніпро у серпні 1941 року німецькі танки прорвалися на Хортицю. Радянські війська на острові опинилися в пастці. Працівники НКВС підірвали греблю Дніпрогесу.
Вибух на Дніпрогесі був підготовлений ще на початку серпня і схвалений Сталіним. Утворилася пробоїна, через яку ринула вниз багатометрова хвиля. Крики людей і тварин охопили Хортицю, але нікому було рятувати.
Німецьке командування оцінювало свої втрати в 1,5 тис. осіб. Жертви серед червоноармійців та цивільного населення оцінюються цифрами від 20 до 120 тис. осіб.
6 серпня 1945 року японські ППО помітили наближення до Хіросімі невеликої групи бойових літаків США. Американський бомбардувальник B-29 "Енола Гей" під керуванням полковника Пола Тіббетса пролетів над центром міста і скинув на нього чотиритонну уранову бомбу під назвою "Малюк".
Коментарі
1