Ексклюзиви
Субота, 15 травня 2021 09:20

Кремль почав виводити війська
12

1988 року почалося виведення радянських військ з Афганістану
1988 року почалося виведення радянських військ з Афганістану
1988 року почалося виведення радянських військ з Афганістану
1988 року почалося виведення радянських військ з Афганістану
1988 року почалося виведення радянських військ з Афганістану

15 травня 1988 року почалось виведення радянських військ з Афганістану.

СРСР зобов'язався вивести свій контингент за дев'ять місяців. За офіційними повідомленнями, в перші три місяці Афганістан покинули 50 183 військовослужбовців. Ще 50 100 осіб повернулися в СРСР у період з 15 серпня 1988 по 15 лютого 1989 року.

Війна в Афганістані почалась 25 грудня 1979 року. Тоді спецпідрозділ КДБ СРСР напав на президентський палац у Кабулі і вбив президента країни Хафізулли Аміна. Москва спробувала замінити його маріонетковим урядом більш керованого політика Кармаля Бабрака. Консервативно налаштовані афганці - моджахеди почали чинити опір. До Афганістану перекинули контингент радянської армії.

Офіційно радянські солдати служили в Афганістані лише добровільно. Але часто військовим напряму наказували їхати на війну. Багато хто піддався пропаганді, що їхати в Афганістан - інтернаціональний борг радянської людини. Інші намагалися уникнути цього, давали хабарі та використовували зв'язки. Військовим до останнього не казали, куди їх посилають, забороняли повідомляти рідним.

Радянські війська спочатку брали участь у повномасштабних бойових діях. Потім перейшли на підтримку військ Бабрака артилерією та авіацією. У результаті не вдалось врятувати підконтрольний СРСР уряд. У країні продовжилась громадянська війна.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Дезінформація і канібальська ідеологія: чому насправді розпався СРСР

За офіційними даними, всього у війні радянська армія втратила 14 427 осіб, КДБ — 576 осіб, МВС — 28 осіб загиблими і зниклими безвісти. Поранення і контузії отримали більше 53 тис. осіб.

Через війну пройшло понад 160 тис. українців. Складали близько 25 % від загального числа радянських військовослужбовців. З них понад 3 тис. загинули. Поранення отримали понад 8 тис. українців. З них 4 687 отримали інвалідність.

У березні 1980 року в Афганістані розпочалися активні бойові дії за участі радянських військ. Вторгнення СРСР до країни викликало негативну реакцію міжнародної спільноти. "Дії Радянського Союзу протиставили нашу країну більшості країн світу та зробили її в очах практично всіх держав агресором", - писав у спогадах маршал СРСР Сергій Ахромєєв.

Зараз ви читаєте новину «Кремль почав виводити війська». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише авторизовані користувачі

Голосів: 555
Голосування Хто виграє футбольне Євро-2020/21?
  • 1) Франція
  • 2) Іспанія
  • 3) Німеччина
  • 4) Англія
  • 5) Італія
  • 6) Португалія
  • 7) Бельгія
  • 8) Нідерланди
  • 9) інша збірна
Переглянути