2 вересня 1945 року представники Японії підписали Акт про капітуляцію у Другій світовій війні.
Gazeta.ua зібрала добірку фотографій, пов'язаних із цією подією.
Капітуляцію засвідчив верховний головнокомандувач союзних армій генерал армії Сполучених Штатів Америки Дуґлас Макартур. Він підписав англійський та японський тексти документів різними ручками. Біля нього стояли генерал-лейтенант Джонатан Вейнрайт, який капітулював на Філіппінах, і генерал-лейтенант Артур Персиваль, який здався в полон японським військам у Сінгапурі. Їх звільнили радянські війська з табору для військовополонених у Маньчжурії. Макартур кожному подарував ручку, якими підписував документ.
"Не можу простити генералу Макартуру, що, підписуючи капітуляцію Японії, підвів до великого історичного стола двох своїх генералів, які були в полоні. Влетить йому од Трумена! - іронізував у щоденнику режисер Олександр Довженко. - Отаке вчинити. Який всесвітній сором! Полонених замість того, щоб розжалувати, перевірити в концтаборі й обробити так, щоб знали до четвертого коліна, як потрапляти до полону. Замість того, щоб довідатися серйозними дослідженнями, чи не були часом вони японськими шпишунами, чи не допомагали японському фашизму, оцих-от підозрілих полонених одразу покликати до столу як переможців. Товариші, що ж це таке? Не розумію. І не розумію ще, чому це так схвилювало мене? Чому мені заздрісно? І чогось жаль. І радісно, що є на світі горді люди, всі помисли яких спрямовані на життя і на довіру до людини. Чорт забирай, які ж гарні речі бувають у житті!"
Акт про капітуляцію підписали представники всіх союзних країн, які воювали проти Японії. Від США розписався командувач Тихоокеанського флоту США адмірал Честер Німіц. Наступними підписувати документ запросили представників Китаю. У такий спосіб хотіли більше принизити Японію. Наступною була делегація Великої Британії. Після неї підписав представник СРСР - генерал-лейтенант Кузьма Дерев'янко.
"Щойно генерал Макартур оголосив про те, що зараз Акт підпише представник СРСР, на нас спрямувалися погляди всіх присутніх, фото й кінокамери майже п'ятисот кореспондентів усіх країн світу. Намагаючись видаватися спокійним, я в супроводі генерал-майора авіації Воронова і контрадмірала Стеценка підійшов до столу. Без поспіху сів, дістав із кишені автоматичну ручку й поставив підпис під документом. Мимоволі пригадалася розповідь очевидця підписання представниками гітлерівської Німеччини Акта про беззастережну капітуляцію. Та церемонія ознаменувала собою завершення війни в Європі, а зараз ставилась переможна крапка під Другою світовою війною. На землю прийшов довгоочікуваний мир", - згадував він.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Використання атомної бомби в Хіросімі мало вплинути на Сталіна
Після Дерев'янка підписи поставили представники Австралії, Канади, Франці, Нідерландів і Нової Зеландії.
"Помолімось, щоб на всій Землі настав мир і Господь зберіг його назавжди", - сказав на завершення Макартур.
1945 року розпочалася окупація Японії силами союзників, які проводили демократизацію країни. 1951-го, після підписання мирного договору в Сан-Франциско, Японія стала рівноправним членом світової спільноти. Водночас Японія перебувала в стані війни з СРСР, хоч і без бойових дій. Її закінчили 1956 року, а мирного договору так і не підписали. Нині Японія оспорює належність Росії південних Курильських островів.
Коментарі