Вчора, 11 квітня, в Американській Бібліотеці "Києво-Могилянської академії" відомий журналіст і письменник Богдан Нагайло презентував два аматорські фільми про засновників і пропаґандистів української музики легкого жанру на Галичині 1930-х років — перших танго, фокстротів, румб, повільних вальсів і джазових композицій українською мовою. Мова йде про Богдана Веселовського, Анатолія Кос-Анатольського, Леоніда Яблонського.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Він так одягав капелюха, що я майже заплакала. Для цього треба народитися у Львові
Після Другої світової війни їхня доля склалася по-різному. Більшість учасників українських ансамблів опинилися в еміграції
"Часто мені ставлять питання чому я зайнявся цією темою, - розповів Нагайло. - Коли я був в Анголі як посол ООН, вечорами часом не було чого робити. А я мав старі диски і записи на касетах 60-х років. Я був радий вдруге відкрити для себе музику Веселовського. І подумав, який жаль, що це пропадає. І я вирішив зробити цих людей цікавими для нашої публіки, зокрема для молодшого покоління і для міжнародної публіки. Бо хто сьогодні знає, що була традиція джазу і танго у 30-х роках на Галичині? Навіть поляки цього не знають. Але через музику я почав цікавитися самим Веселовським та його оточенням - як вони жили і творили. Звідки вони брали натхнення? Що з ними сталося? Чому вони опинилися в Канаді, США чи Аргентині? Тож музику не можна представити без історичного тла. Тут є чимало трагічних елементів. Але, з іншого боку, було багато піднесеного - як у таких умовах люди знаходили наснагу й силу".
Головними героями зустрічі стали Богдан Веселовський та Ірена Андерс (Богданська), актриса і співачка, яку вважали Берегинею польської нації. Богдан Нагайло віднайшов дані, що вона була українкою, в молоді роки співала в українському ансамблі і була музою Веселовського. Також журналіст припускає, що саме на честь першого кохання Ірена (псевдонім - Рената) взяла сценічне прізвище Богданська.
Через складні політичні обставини приховувала своє походження після війни. Згодом вийшла заміж за генерала Владислава Андерса.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Французький гурт Gotan Project співпрацював з Олегом Скрипкою
"З Веселовським, ніби-то зрозуміло, але неясно було хто така Рената Богданська. Сьогодні вже чимало людей знають, що вона українка, а раніше у діаспорі дехто пам'ятав про це, і писали про неї. Але в основному, ця людина не фігурує на українському просторі. Тому що вона стала іконою польської діаспори як дружина генерала Андерса, військового лідера нації".
Про Ренату Богданську та її неофіційну біографію читайте у майбутніх матеріалах Gazeta.ua.
Коментарі
18