Неділя, 05 квітня 2020 08:20

Гетьман написав одну з перших європейських конституцій

Гетьман написав одну з перших європейських конституцій
Пилип Орлик написав "Конституцію Пилипа Орлика" або "Бендерська конституція". Це одна з перших європейських конституцій нового часу. Фото: itinery.com

У молдовському місті Бандери козацька рада в еміграції 5 квітня 1710-го одноголосно обрала гетьманом за колишнього писаря війська Пилипа Орлика. Гетьман зачитав "Пакти й конституції законів та вольностей Війська Запорозького". Договір визначає права і обов'язки усіх членів Війська та гетьмана. Його називають "Конституція Пилипа Орлика" або "Бендерська конституція". Це одна з перших європейських конституцій нового часу.

Після поразки у Полтавській битві шведи й п'ять тисяч козаків-союзників відступили до підвладної Османській імперії Молдавії. У вигнанні помирає 70-річний гетьман Іван Мазепа. Козаки висунули на посаду Гетьмана генерального писаря війська довірену особу та найближчого друга покійного Пилипа Орлика.

Пилип Орлик народився у селі Косута Ошмянського повіту, зараз це територія Білорусі. Хорошу освіту отримав у Віленському єзуїтському колегіумі, та в православному Києво-Могилянської колегіумі. У 26 років одружився із донькою полтавського полковника Павла Герцика Ганною. Вона народила йому трьох синів і п'ятеро доньок. Зблизився із козацькою старшиною, а гетьман Іван Мазепа хрестив першу дитину Орликів. Незабаром став генеральним писарем та отримав маєтки та села по всій Україні. Разом з Іваном Мазепою їздив на аудієнцію до Карла XII, вів таємне листування.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Українця прокляла російська православна церква

Коли шведсько-українські війська зазнали поразки під Полтавою, Пилип Орлик залишився з Іваном Мазепою. Після його смерті гетьман починає писати "Пакти й Конституції прав і вольностей Війська Запорізького". Цим договором зобов'язувався обмежити гетьманські прерогативи, зменшити соціальну експлуатацію, зберегти особливий статус запорожців.

Конституція Пилипа Орлика починалася з урочистої декларації про те, що "Україна обох боків Дніпра має бути на вічні часи вільною від чужого панування", включала преамбулу (вступ) і 16 статей. У вступі подано стислий виклад історії, чому Україна розірвала стосунки з Москвою і прийняла протекторат Швеції. Україна визначалася республікою. Влада гетьмана обмежувалась, гарантувалися права і привілеї запорожців; державною релігією проголошувалося православ'я.

Карл ХІІ як покровитель Війська Запорозького схвалив "Пакти і Конституції". Втілити в життя цю конституцію Орлику не вдалося. Після невдалих походів козацтво охопила деморалізація. Коштів на утримання війська гетьман не мав.

Рятуючись від переслідувань агентів Московії Орлик був змушений постійно переїжджати. Решту життя проводить у Хотині, Чернівцях, Бухаресті та Яссах. Орлик помер 24 травня 1742 -го на самоті у румунських Яссах.

Російська православна церква 23 листопада 1708 року піддала анафемі –церковному прокляттю гетьмана Івана Мазепу (1639–1709), українського політичного і військового діяча, дипломата, гетьмана Війська Запорозького.

Зараз ви читаєте новину «Гетьман написав одну з перших європейських конституцій». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише авторизовані користувачі

Голосів: 1908
Голосування Соціологи кажуть, що рейтинг Зеленського помітно знизився. Якби вибори пройшли найближчої неділі, за кого віддали би голос?
 • Володимир Зеленський
 • Петро Порошенко
 • Юрій Бойко
 • Юлія Тимошенко
 • Святослав Вакарчук
 • Дмитро Ярош
 • Ігор Смешко
 • Анатолій Гриценко
 • Ульяна Супрун
 • Олег Ляшко
 • Зіпсую бюлетень
 • Не піду на вибори
Переглянути
Погода