Понеділок, 30 березня 2020 09:56

Донька українського політика померла в російському таборі

Донька українського політика померла в російському таборі
Катерина Грушевська досліджувала думи, вважала їх народним скарбом Фото: wikipedia

Етнограф Катерина Грушевська померла у трудовому таборі Темлаг Мордовської АРСР 30 березня 1943-го. Була єдиною донькою голови Української Центральної Ради Михайла Грушевського.

Переслідувати жінку, як і інших учених з Академії наук, радянські спецслужби розпочали наприкінці 1920-х. Їх називали "буржуазними науковцями" з небезпечними для СРСР поглядами. Грушевська підготувала та видала 2 томи "Українських народних дум" - найповніше зібрання давнього українського народного епосу.

У 1931-го поїхала із батьком, звинуваченим у справі "Українського націоналістичного центру", на заслання до Москви. Після його загадкової смерті за 3 роки, повернулася до Києва, де працювала у комісії з вивчення наукової спадщини батька та видавала його праці.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Грушевський смертельно захворів у санаторії

Уже 10 липня 1938-го її арештувало НКВС. Звинуватили в участі у черговій придуманій чекістами "антирадянській націоналістичній організації, що готувала збройне повстання з метою повалення радянської влади і прагнула створення cамостійної буржуазно-націоналістичної держави". Військовий трибунал призначив 8 років трудових таборів та конфіскацію майна. Апеляцію родини відхилили "за необґрунтованістю".

Спочатку відправили до Владивостока, згодом в Уфу. Після Другої світової війни родину повідомили, що померла 42-річною в Темлазі, похована у Новосибірську. Де саме - невідомо.

Пізніше встановили, що свідчення на Грушевську надав історик Костянтин Штепа, що сам перебував у київській в'язниці. У 1939-му його звільнять без жодних звинувачень.

Історик Михайло Грушевський повернувся до Києва із заслання 26 березня 1917 року. Його обрали головою Української Центральної Ради. На посаді перебував до 29 квітня 1918-го.

Зараз ви читаєте новину «Донька українського політика померла в російському таборі». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише авторизовані користувачі

Голосів: 193
Голосування 31 травня, 17:00, "Шахтар" - "Динамо". Як закінчиться матч?
  • 1) перемогою "Шахтаря"
  • 2) нічиєю
  • 3) перемогою "Динамо"
Переглянути
Погода