
4 жовтня 2001 року на Чорним морем упав літак Ту-154 рейсом Тель-Авів - Новосибірськ.
Міждержавна авіаційна комісія постановила, що літак збила ракета українського комплексу С-200. Її запустили під час навчань з полігону в Криму.
Україна виплатила компенсацію родинам загиблих, але відмовилась визнавати провину.
Навчання проводились на мисі Опук у Криму.
Зону української відповідальності для польотів закрили. Літак упав на території Північно-Кавказького центру управління повітряним рухом. Росія цю територію для польотів не закрила.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Росія передала слідчим нові дані щодо збитого MH17
Ту-154 не ввімкнув обов'язковий сигнал розпізнавання державної приналежності. Якби він запустив сигнал - у зоні 400 км його зафіксувала б антена С-200. Бойові стрільби були б заборонені. Кнопка "Пуск" блокувалась би автоматично.
"Зброя, яка використовувалася у цей час, за тактико-технічними даними не могла дістати повітряних коридорів, в яких було наше повітряне судно. Можливо, що це було результатом терористичного акту", - сказав тоді президент Росії Володимир Путін.
ЗМІ повідомили, що у Адміністрації США є докази провини України. Їх так і не надали.
Не виявили чорні ящики, фрагменти ракети та зовнішню обшивку літака.
На міждержавному рівні претензії до України не висувалися. Держава виплатила $200 тис. за кожного загиблого без визнавання провини.
2007-го Генпрокуратура закрила кримінальну справу. Доказів провини України не знайшли.
Три роки тому, 17 липня 2014-го, близько 16:00 на висоті 10 тис. м над Донеччиною з радарів зник літак Boeing-777 малазійських авіаліній. Лайнер прямував з Амстердама до Куала-Лумпура. На борту всі загинули. Це 298 людей - 283 пасажирів та 15 членів екіпажу. Літак вибухнув у повітрі. Його уламки й тіла пасажирів розкидало на 15 км у селі Грабове неподалік Тореза на Донеччині.
Коментарі