Давні перуанці фарбували кістки своїх предків у червоний колір.
Поки що невідомо, для чого. Дослідники проаналізували сотні людських останків, знайдених у долині Чінча на півдні Перу. Про це пише НВ.
Встановили, що перуанці використовувалися різні види червоної фарби. Фарбували лише останки певних людей.
Археологи взяли зразки червоної фарби з 38 різних артефактів та кісток. 25 з них були людськими черепами.
На 24 зразках фарба була отримана з охри на основі заліза, ще на 13 — з кіноварі на основі ртуті. Один зразок був комбінацією цих двох. Кіновар привозили здалека, а залізо було місцевим.
Відмінності у рецептах можуть пояснюватись елітарністю деяких похованих осіб. Їхні кістки фарбували привізним пігментом.
Більшість розмальованих кісток належали дорослим чоловікам. Однак іноді розфарбовувалися останки жінок та дітей.
Фарбу наносили пальцями.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Археологи знайшли стелу із зображенням богів
"Малювання пальцями мало вирішальне значення для встановлення близьких відносин між живими та мертвими. Червоний пігмент сам натякає на це, а також на соціальні відмінності між покійними", – йдеться у дослідженні.
Також вони звертають увагу на розміщення останків.
"Деякі розфарбовані кістки, особливо черепа, були видалені та вміщені над іншими могилами, імовірно для захисту мертвих", – пишуть археологи.
Об'єднавши теорії, засновані на андських концепціях смерті, з науковим аналізом розфарбованих кістяків, вони також припускають, що червоні останки помістили у поховання після того, як їх спаплюжили завойовники.
Інші вчені вважають, що подібний ритуал був покликаний захистити кістки похованих людей від містичних сил.
Мексиканські археологи в ацтекському місті Тлателолько виявили 36 поховань. Шість тіл помістили в кулясті глечики місцевого виробництва. Рештки маленької дитини з обсидіановим ножем у черепі поклали під тарілку, повідомляє національний інститут антропології та історії Мексики.
Коментарі