четвер, 09 вересня 2021 11:54

Історика арештували за розголошення державних таємниць

Історика арештували за розголошення державних таємниць
2010 року проти Руслана Забілого порушили кримінальну справу Фото: lb.ua

9 вересня 2010 року на пероні київського вокзалу агенти СБУ затримали історика та директора Національного музею-меморіалу жертв окупаційних режимів "Тюрма на Лонцького" Руслана Забілого.

СБУ заявила, що підставою для його затримання є "усна вказівка керівника Служби Валерія Хорошковського". Відбулося порушення кримінальної справи за фактом готування до розголошення відомостей, які "є державною таємницею". Забілий працював з розсекреченими архівними документами, досліджував стратегію і тактику УПА.

Допити історика тривали 14,5 год. У нього конфіскували комп'ютер та зовнішні носії. Після того СБУ провела обшук у кабінетах істориків музею і вилучила два ноутбуки, один жорсткий диск, паперові копії історичних документів. Працівників музею допитували як свідків у кримінальній справі.

Руслан Забілий подав скаргу на ім'я голови СБУ з вимогою пояснити дії співробітників служби й негайно повернути приватні речі. Пояснив, що колекція матеріалів про історію УПА не містить документів із грифами "таємно" або "цілком таємно", усі документи були розсекреченими, а до секретних даних СБУ він доступу не мав. Йому ж сказали, що "займатися історією небезпечно".

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: У львівському музеї сталась пожежа

На захист Забілого став ексдиректор архіву СБУ Володимир В'ятрович. Він сказав, що інформація з досліджень призначалася історикам, журналістам, громадянам та усім, хто цікавиться правдивою історією України. Водночас додав, що СБУ не лише намагаються приховувати злочини сталінізму, але й використовувати його практику, наче 1937 року. Сказав, що "полювання на істориків - усе це ланки одного ланцюга, поряд із цензуруванням підручників з історії та припиненням доступу до архівів". Усе почалося за президентства Віктора Януковича.

Великий мітинг проти затримання Руслана Забілого відбувся 15 вересня під стінами центрального апарату СБУ. Мітингуючі заявляли, що керівництво служби на вимогу влади свідомо тисне на істориків, які досліджують ОУН-УПА та інші визвольні рухи, що боролися з радянською владою. Справою зацікавився прем'єр-міністр Канади Стівен Гарпер. Уже 20 вересня 114 українських та 108 закордонних істориків підписали лист-протест проти затримання. Це стало найбільшою акцією протесту вітчизняних та зарубіжних істориків проти дій влади за часів незалежності України.

Після того СБУ відмовилася від риторики про "шпигуна".

Документи в архівах розсекречені. Забілий продовжує очолювати музей жертв окупаційних режимів "Тюрма на Лонцького" у Львові.

Опублікували онлайн документи УПА, які знайшли в закопаному бідоні. 320 документів знайшли 2009 року в лісі поблизу села Лапаївка Пустомитівського району Львівської області. Їх закопали восени 1950-го.

"Знайдений масив включає, до прикладу, поради для підпільної друкарні, описи вибухівки, інструкції про ведення фінансів, списки вивезених у Сибір селян та поіменні списки загиблих повстанців з біографіями, описами обставин загибелі", - пояснював історик та член Центру Руслан Забілий.

Зараз ви читаєте новину «Історика арештували за розголошення державних таємниць». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі

Голосів: 35413
Голосування Які умови миру і зупинення війни для вас прийнятні
  • Відмова від Донбасу, але вивід військ РФ з усіх інших територій
  • Замороження питання Криму на 10-15 років
  • Відмова від Криму і Донбасу за умови надання гарантій безпеки від Заходу щодо всіх інших територій
  • Зупинка війни по нинішній лінії фронту
  • Лише повне відведення військ РФ до кордонів 1991-го
  • Ваш варіант
Переглянути