12 жовтня 1960 року під час виступу на Генеральній Асамблеї ООН філіппінського делегата, який розкритикував політику СРСР у Східній Європі, радянський лідер Микита Хрущов взяв у руки власний черевик і викриками перервав його промову. Демарш Хрущова викликав бурю емоцій в залі, і голова засідання Фредерік Боланд зламав молоток, заспокоюючи дипломатів і політиків, покликаних приймати розсудливі рішення щодо долі людства.
В 1960 році зразу 17 африканських країн отримали незалежність і їхня подальша доля стала головною темою обговорення на 15-й сесії Генасамблеї ООН. З точки зору комуністичної ідеології національно-визвольна боротьба поневолених народів в країнах, де до влади приходили ліві уряди, свідчила про вже близьку і незворотню перемогу соціалізму в усьому світі. Проте під час обговорення декларації про надання незалежності країнам і народам, внесену СРСР, представник Філіппін Лоренцо Сумулонг, нагадавши, що його країна 600 років була під колоніальним гнітом Іспанії та США, закликав Радянський Союз дати свободу і поневоленим ним народам Східної Європи, порівняв СРСР з концтабором і нагадав про потоплене у крові повстання в Угорщині.
Слухаючи синхронний переклад, Хрущов, який сидів на своєму місці в залі засідань, став лютувати - він почав розмахувати черевиком, махати руками і кричати, називаючи представника Філіппін "підлабузником, прихвоснем і холуєм американського імперіалізму" і вимагаючи надати йому слово.
Пізніше набула широкого поширення інтерпретація подій, що Хрущов в запалі стукав черевиком по столу, хоча жодних документальних свідчень цього немає.
Демарш Хрущова викликав бурю емоцій в залі, і головуючий на засіданні 12 жовтня 1960 року ірландець Фредерік Боланд зламав молоток, заспокоюючи дипломатів і політиків, покликаних приймати розсудливі рішення щодо долі людства. Отримавши нарешті слово для репліки, Микита Хрущов закликав "поховати колоніальне рабство чим глибше, тим краще".
Коментарі