
21 вересня у світі відзначають день розповсюдження інформації про хворобу Альцгеймера. Мета – проінформувати суспільство про недугу та її діагностику, лікування, догляд за хворими. Вперше захворювання описав німецький психіатр Алоїз Альцгеймер 1906 року. Хвороба вражає людей старших за 65 років.
Хвороба Альцгеймера – це назва набору симптомів, в які входить втрата пам'яті, труднощі з процесом мислення, побутовими справами, мовленням. Недуга є найпоширенішою причиною розвитку деменції – прогресуючого або хронічного синдрому, при якому відбувається деградація і руйнування здатності мислити. За прогнозами фахівців, якщо ефективні стратегії зменшення ризиків не будуть реалізовані на світовому рівні, то до 2050-го кількість хворих на деменцію сягатиме приблизно 152 млн.
Симптоми, пов'язані з деменцією, проходять три стадії розвитку. Попри це, недуга вражає кожного по-різному. Усе залежить від індивідуальних особливостей організму. І все ж має одну спільну рису – у хворого втрачається здатність виконувати повсякденні обов'язки та піклуватися про себе.
Рання стадія деменції часто залишається непоміченою, бо розвивається поступово. Загальні симптоми включають: забудькуватість, втрату відліку часу, порушення орієнтації в знайомій місцевості.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Як здоров'я зубів впливає на розумові здібності людини
Середню стадію виявити легше. Симптоми стають більш явними, а саме людина забуває імена людей, нещодавні події, їй стає важко спілкуватися, потребую допомоги в догляді за собою, порушується орієнтація.
На пізній стадії розвивається майже повна залежність і пасивність. Порушення пам'яті стають значними, а фізичні ознаки й симптоми очевиднішими. Симптоми включають: втрату орієнтації в часі та просторі, труднощі в розпізнаванні родичів і друзів, поведінкові зміни, які можуть посилюватися і включати агресивність.
Причини розвитку деменції невідомі, але є загальні поради щодо її профілактики:
– вести здоровий спосіб життя та відмовитись від шкідливих звичок;
– вчасно лікувати зуби й не допускати хвороб ясен – бактерії Porphyromonas gingivalis, імовірно, можуть бути причиною хвороби Альцгеймера;
– контролювати артеріальний тиск, зменшити споживання солі, цукру та підтримувати здорову вагу;
– тренувати мозок та розвивати пам'ять – читати, розв'язувати кросворди, вивчати вірші;
– більше спілкуватися. Спілкування - це активна розумова діяльність, зокрема, концентрація уваги та стимуляція пам'яті.
Сьогодні немає методів терапії, які дали б змогу повністю вилікувати чи призупинити прогресування деменції. Хоча, враховуючи основні принципи надання допомоги пацієнтам із деменцією, можливо скоротити кількість негативних проявів недуги.
Від хвороби Альцгеймера можна захиститися завдяки дієті з великим вмістом морепродуктів, овочів, фруктів і оливкової олії. Німецькі науковці проаналізували 500 старших людей і припустили, що середземноморська дієта дає певний захист від хвороби.
Коментарі