Все частіше на прийомі у лікаря жінкам повідомляють про наявність неприємного діагнозу - поліп ендометрію. Що ж таке поліп, чим він загрожує і як подолати цю проблему, в інтерв'ю для Gazeta.ua докладно розповідає Василь Порхун, акушер-гінеколог київського міського пологового будинку №2.

Що таке поліп ендометрія? У кого виявляють таку проблему найчастіше?
Поліп ендометрія - це утворення на внутрішній поверхні порожнини матки. Найчастіше доброякісного характеру. Поліп складається з тіла і ніжки. Оскільки походить з ендометрію, то має таку ж будову - залози та фіброзну тканину. Можуть бути різні варіанти поліпів: залозистий, залозисто-фіброзний та інші. Поліпи ендометрія можуть виникати в будь-якому віці, незалежно від статевого життя, вагітностей та пологів. Як показує статистика, найчастіше вони зустрічаються після 30-35 років. Також ризик поліпозу зростає до 50 років в кілька разів. У молодому віці, коли жінки вагітніють і народжують, частіше виникають залозисті види поліпів. У літньому віці, після настання менопаузи - фіброзні і аденоматозні. А ось фіброзно-залозисті можуть утворюватися в будь-якому віці.
Чому з'являються поліпи?
З багатьох причин. Як поодинокі, так і множинні поліпи ендометрію розвиваються, якщо у жінки порушений гормональний фон. Як правило, коли спостерігається підвищений вміст естерогенів і нестача прогестерону. Ризик зростає, якщо жінці протягом життя хоч раз проводили внутрішньоматкові маніпуляції: вискоблювання, тривале носіння спіралі. Поліпи трапляються, якщо були складні і гострі запальні процеси. Наприклад, статеві інфекції. Сильно впливає переривання вагітності, викидні або ускладнені пологи. При цьому шматочки тканини або згустки крові замінюються сполучною тканиною. Так і формується поліп. Бувають поліпи, якщо є ендокринні проблеми: порушення роботи щитовидки, зайва вага або цукровий діабет.
Чим загрожує ця хвороба?
Найголовніше з ускладнень - розвиток безпліддя. Порушується і менструальний цикл, бувають втрати великого об'єму крові. Через це може розвинутися анемія. Крім того, бувають і рецидиви - поліп виростає повторно, розвивається поліпоз. У рідкісних випадках поліпи ендометрію можуть переходити в злоякісні пухлини: рак ендометрія, внутрішньої оболонки матки. Але це в основному буває, якщо поліп аденоматозний.
Чи може жінка сама запідозрити, що у неї поліп ендометрія?
Часто поліп може себе ніяк не проявляти. Все частіше лікар знаходить його, коли жінка приходить на планове УЗД. Але так само часто бувають і різні симптоми. Наприклад, нерегулярні, рясні або тривалі болючі менструації. Також кровотечі можуть траплятися посеред циклу. При поліпах також буває біль внизу живота. Біль може посилюватися після статевого акту. У старшому віці, коли настала менопауза, можуть бути епізодичні кровотечі після навантажень або стресів.
Як переконатися, що це поліп, а не щось інше?
Щоб уточнити діагноз, треба сходити на УЗД малого таза. При цьому лікар бачить розширення порожнини матки і утворення з чіткими контурами. Проводять і гістероскопію: під наркозом в порожнину матки вводять спеціальний апарат з камерою і оптикою. Лікар візуально виявляє поліп і тут же може його видалити.
Виходить, поліп діагностують і одночасно видаляють?
Так. Сама наявність поліпа - це вже пряме показання до того, щоб його видалити. При гістероскопії видаляється сам поліп, а область матки, де він був прикріплений, вискоблюється кюреткою під контролем камери. Операція проходить швидко, під загальним наркозом. Після операції приблизно десять днів можуть бути кров'янисті виділення з порожнини матки, але це не страшно. Щоб потім не було інфекції, після операції призначають антибіотики широкого спектру дії. Видалений поліп обов'язково досліджують гістологи. Це покаже його тип і структуру. На третю добу після операції проводять контроль УЗД, визначають, яку терапію буде корисно призначити далі. Після видалення показана гормональна терапія, яку призначають строком від трьох до шести місяців. Іноді застосовують гормоновмісну спіраль Мірена. Вона підійде жінкам репродуктивного віку, які не планують більше дітей. Або тим, у кого поліпоз поєднується з міомами. Спіраль ставлять на строк до п'яти років.
Коментарі