—?Якщо з'їсти собаче м'ясо, можна вилікуватися від туберкульозу. Цей міф дуже поширений серед хворих, — розповідає Наталія Заїка, директор проекту "Протидія туберкульозу". — От звідки він узявся? Ми працювали в десяти областях України, так кажуть усюди. Така психологія важко хворої людини. Легше придумати собі міф, ніж лікуватися насправді.
Дослідження фонду "Розвиток України" показали, що деякі хворі носять респіратор. Для профілактики їдять цибулю й часник, миють руки після розмов по мобільному й намагаються не грішити.
—?За Союзу туберкульоз називали хворобою голодних. Тому люди думають, що цими продуктами можуть вилікуватися. Горілка для дезінфекції — міф людей, які мерзнуть. Якби ми могли прополоскати нею бронхи, так і було б. Та чистий спирт у кров не потрапляє. Ферменти його розщеплюють. Ще є екстрасенси, свічку в церкві ставлять. Ми не проти, коли це покращує настрій пацієнта. Але добре, якби паралельно він лікувався.
В Україні найчастіше сухоти мають бездомні, колишні ув'язнені та роми. Але це тільки третина всіх хворих. Більшість не знають, де заразились.
—?Для туберкульозу на ранній стадії немає характерного кашлю. Лише легке покашлювання. Часто кажуть: "Він курить, тому кахикає". Люди худнуть. Може бути температура 37 градусів. Багато хворих обурюється: "Який туберкульоз? Я працюю, все гаразд. Тільки більше втомлююсь". При нормальному імунітеті хвороба розвивається два місяці від зараження. Зі зниженим — місяць-півтора.
Наталія Заїка радить обстежитись, коли кашель не минає більше трьох тижнів.
Коментарі