40-річний Олег Мінаєв з міста Волочиськ на Хмельниччині два роки тому потрапив в аварію. Мав кілька переломів. Щопівроку лікується грязями в місті Саки. Після курсу оздоровлення відмовився від милиць.
— Не була зламана тільки голова. Все тіло боліло страшно. Роздробило тазостегновий суглоб, забив хребет. Пролежав вісім місяців. Весь час пив таблетки від болю. Торік поїхав у санаторій в Саки. Приймав там грязі, підводний масаж, ванни з ропи. Втомлювали дуже ті грязі. Після них відсипався півдня. Зате біль як рукою знімало. Став як новенький. Як пролікуюся, суглоби і хребет півроку не болять.
Грязі Сакського озера покращують кровообіг у м'язах та суглобах, каже ортопед-травматолог сакського санаторію "Полтава-Крим" Енвер Абібуллаєв, 55 років. Лікувати починають за місяць-два після зняття гіпсу.
— Ця грязь молода й дуже активна. Краща за ту, що з Мертвого моря. Містить речовини, подібні до гормонів та антибіотиків, які борються з інфекціями. Природним способом знімають біль і запалення.
Під час обгортань покращується обмін речовин. Шлаки виходять через пори.
— Після переломів кістка зростається завжди, а от суглоби та хрящі практично ніколи. Переломи суглобів або навколо них часто призводять до інвалідності. Навіть блискуча операція — це третина успіху. 70 відсотків видужання залежить від реабілітації. Треба розрухати суглоби і кінцівки.
Енвер Абібуллаєв лікує переломи 23 роки. Раніше працював у центрі відновної травматології на базі військового санаторію. Туди направляли воїнів-афганців з усіх шпиталів Радянського Союзу.
— Ці бідні солдатики отримували дуже важкі поранення від мін та вибухів. Їм відривало руки, ноги. Мали травми хребта. Ми їх оперували й відновлювали грязями. Якщо спинний мозок не зруйнований повністю — повертали рухливість.
Радить розпочинати лікування грязями не пізніше ніж за три місяці після зрощення перелому. Ефект тоді найкращий.
— Буває, що перелом погано гоїться. Гомілка має зростися за чотири місяці, але не зростається і за півроку. Тоді обгортаємо кінцівку в теплу грязь 38 градусів. Вона підсилює кровообіг у кістковому мозолі, зміцнює його та прискорює одужання.
Гаряча грязь 40-42°С допомагає розрухати завмерлий суглоб й уникнути трофічних виразок. Її застосовують, коли минуло понад півроку. Рубець м'якшає і зменшується.
— Недавно був молодий пацієнт, який упав з висоти. Зламав стегно та гомілку. Його прооперували, наклали апарат Ілізарова. Пролежав у ньому п'ять місяців. Нога не згиналася, бо сухожилля і м'язи коліна припаялися до кістки. Ми накладали йому грязі, розробляли ногу, робили масажі, вправи у воді. Зміг згинати до 90 градусів. Вдома продовжував процедури. За півроку пройшов ще один курс та повністю відновив рухи коліна. Вийшов на роботу, водить машину.
— Обгортання грязями чергуємо з ропними ваннами, масажами. Ропу добувають з того ж озера. Ідеальний курс — 24 дні. Тоді людина приймає 10 сеансів мінімум. Для ефекту достатньо від 8 до 12. За цей час організм набирає корисні компоненти. Радимо пацієнтам приїздити двічі на рік. Проміжок має бути півроку.
Об'єм аплікацій грязі призначає лікар. Якщо у людини здорове серце і нормальний тиск, накладають грязьові "куртки"та "штани" на все тіло, крім серця. Літнім обгортають тільки місце перелому — у вигляді панчіх, шкарпеток, рукавиць.
Потенція повертається за 24 дні
Якщо травма важка, є нагноєння, запалення або неправильне зрощування, лікують у кілька етапів, каже Енвер Абібуллаєв.
— 38-річний чоловік обрізав дерева у дворі. Впав з драбини, вдарився спиною об виступ і зламав поперек. Мав забій спинного мозку. В лікарні його екстрено прооперували та поставили металеву конструкцію.
М'язи ніг чоловіка ослабли, пересувався на милицях. Їжу вводили через клізму, не міг втримати сечу.
— Через вісім тижнів, коли переломи ще не зрослися, ми почали реабілітацію. Він займався в басейні, проходив масажі. Зміг потихеньку пересуватися. Ще через вісім місяців знову приїхав до нас. Пролікувався грязями. Через 24 дні пішов від нас із паличкою. Відновилася робота кишечника і сечового міхура, повернулася чоловіча сила. Травма нагадує про себе, але він може нормально жити.
Коментарі