
— Випив у вихідний багато пива, майже 3 літри. Уві сні впав із ліжка на живіт. Відчув сильний біль. Терпів майже весь день. Коли вже не було сил, викликали швидку допомогу. Виявили розрив сечового міхура. Медики прооперували й зашили його. На реабілітацію потрібно кілька місяців, кажуть. Не можна фізично працювати і займатися спортом, — розповідає черкащанин Євген Корнієнко, 27 років.
Сечовий міхур — це м'язовий мішок із ємкістю 250–300 мл. Має еластичні стінки зі здатністю розтягуватися до 1,5 л.
— Довго й часто терпіти — погано, — говорить уролог 44-річний Федір Касьян із Черкаської міської лікарні швидкої допомоги. — Міхур сильно розтягується, а стінки перевантажуються. Існує загроза, що він не витримає і розірветься. Таке найчастіше відбувається при травмах і переломах, які отримують під час ДТП, падінні з висоти і сильних ударах у живіт. У нас лікувався хлопець. Він напідпитку танцював на вечірці. Закрутилася голова, впав на живіт. У нього стався внутрішньочеревний розрив сечового міхура.
Біль під час розриву може бути сильний або ж тупий чи ниючий. Віддає у спину. Підвищується температура.
— Людина хоче помочитися, а не може. Або час прийшов, а позивів немає. Але основний симптом усіх видів розриву сечового міхура — сеча з кров'ю. Іноді може з'явитися невелика припухлість у надлобковій ділянці чи промежині, — додає Федір Анатолійович. — Був ще один випадок. Недавно ми оперували 65-річного чоловіка. Привезли до лікарні. Він кричить, стогне, очі закриває. А розповісти, що сталося, не може. Його госпіталізували в неврологію з підозрою на інсульт. Але під час обстеження виявили сечовий гнійний перитоніт. У чоловіка прогнив сечовий міхур. Утворилася дірка більша за 5 копійок. Сеча з гноєм пішла в живіт. Причиною була патологія простати, що привела до розтягнення сечового міхура. Сеча повністю не виходила і загноїлося. Ми видалили частину міхура й зашили. Міхур згодом розтягнеться, бо має таку здатність.
Хворий із підозрою на розрив проходить ультразвукове дослідження малого тазу та внутрішніх органів черевної порожнини. Рентген роблять із контрастною речовиною, щоб побачити, де є пошкодження.
— Важливо швидко встановити правильний діагноз, бо людина може померти. Адже в черевну порожнину ллється сеча і кров із судин. Організм отруюється. Більшість розривів треба зашивати під загальним наркозом. Під час операції пацієнт втрачає багато крові, тому одночасно роблять і переливання. Затягнутися самостійно здатен лише маленький розрив. Це можливо лише за умови серйозного стаціонарного лікування. З антибактеріальною терапією і постійним відтоком сечі через катетер. Хворий перебуває під ретельним контролем лікаря. Сечовий міхур повністю відновлюється за кілька тижнів. Упродовж кількох місяців треба обстежуватися, щоб уникнути ускладнень, — каже Федір Касьян.
На період реабілітації не можна перегріватися і переохолоджуватися. Перше перешкоджає загоєнню, друге призводить до запальних процесів. Протипоказані куріння й алкоголь.
— Єдиною адекватною профілактикою розривів міхура є своєчасне його випорожнення. Не можна терпіти, бо його стінки зношуватимуться і розтягуватимуться. Здорова людина має спорожнюватися п'ять разів на день. Це корисно для зміцнення стінок і оздоровлення слизової оболонки нирок і міхура. Добре на ці органи впливають відвари трав або фіточаї, — додає Федір Касьян.
Коментарі