— Думала, їм біляш, а виявилося — отруту. Після такого перекусу промучилася понад тиждень. Так нашкодила здоров'ю і пропустила відпустку на море, яку два роки чекала, — рзповідає киянка Ярина Гресько, 35 років. — Більше не купуватиму вуличної їжі. Чим себе тільки не відпоювала від того отруєння. Аж згадувати бридко. Лікар призначив мішати солоні розчини. Вони мене поставили на ноги.
— Що швидше проявляться симптоми сальмонельозу, то важче він буде протікати, — говорить 52-річна Ольга Голубовська, головний позаштатний інфекціоніст МОЗ України. — Це інфекційне захворювання, що викликає нудоту, біль у животі, зневоднення організму. Воно вражає органи шлунково-кишкового тракту. Збудником недуги є бактерії роду сальмонела. Вони проникають у клітини кишечника, викликаючи запалення слизової оболонки. Виділяється токсин, що легко потрапляє в кров, отруює органи.
Час від вживання неякісного продукту до появи перших симптомів становить від 2 год. до трьох діб, рідше — до семи. Людина відчуває важкість у м'язах рук і ніг. Доходить до їх судомного посмикування. Тяжкість перебігу визначає ступінь зневоднення, тому основне в лікуванні — відновити запаси рідини в організмі.
— При легкому зневодненні призначають випоювання розчином для промивання шлунку. Цей порошковий засіб продають в аптеках. Його слід розвести у воді. Пити потроху. На смак, звісно, не мед. Але він швидко діє. Можна розчин приготувати самому. У літрі кип'яченої води розвести дві столові ложки цукру й по чайній — солі та харчової соди. Вживати, доки замість блювоти не піде чиста вода.
Радить не замінювати розчин на каву чи чай. Вони мають сечогінну і послаблювальну дію, які тільки погіршать стан.
— Найчастіше людина заражається сальмонелами після вживання яєць і курячого м'яса. Також небезпечними стають продукти, що лежать поруч. Буває для отруєння достатньо доторкнутися до яйця, що зберігається на полиці в холодильнику. І після того не помити руки з милом, — каже столичний інфекціоніст Михайло Коваль, 39 років. — Діти до 5 років найбільше схильні до появи та розвитку ускладнень сальмонельозу. Їх імунна система ще слабка.
Збудник хвороби живе в кишечнику курей, не викликаючи в них захворювання.
— Інфекція любить тепле й вологе середовище. У брудній ганчірці збудник сальмонельозу може жити місяцями.
Боятися треба не тільки курятини, а й майонезу, соусів або кремів. У ці продукти додають сирі яйця.
20 днів живе бактерія сальмонельозу в молоці, в пиві — два місяці, у вершковому маслі — чотири місяці, в м'ясі та ковбасі — до чотирьох місяців, у сирах — майже рік.
93 людини отруїлися шаурмою в Києві
93 людини звернулися в лікарні Києва протягом тижня, з 30 липня по 7 серпня, зі скаргами на отруєння. З них — 13 дітей. Усі постраждалі купували шаурму біля станцій метро. Лабораторні дослідження виявили, що причиною отруєння став збудник сальмонельозу.
— Це найбільше харчове отруєння у Києві за останні 10 років. Раніше таких спалахів не було, бо малий бізнес наші спеціалісти перевіряли щоквартально. Крім безвідповідальності продавців шаурми, чималу роль зіграла спека, — говорить керівник Головного управління Держпродспоживслужби Києва 45-річний Олег Рубан.
Коментарі