
— 73-річна бабуся зламала ногу над коліном, — каже столичний травматолог Роман Горобчук, 33 роки. — Як для її віку, кістка зрослася швидко — за місяць. Гіпс зняли, але жінка боялася ступати на хвору ногу. Думала, зламається знову.
Постійно лежала і скаржилася родичам, як їй погано. А треба було щодня по півгодини розтирати кінцівку й хоча б двічі на день уставати. Тепер не може ні сісти, ні встати, бо м'язи "відвикли" рухатися.
Якщо кістка не зростається понад два місяці, гіпс все рівно знімають і накладають м'яку пов'язку. Вона не заважатиме, а сприятиме одужанню.
— У лікуванні переломів допускають багато помилок. Найчастіше гіпс тримають задовго або замало. Коли знімають раніше строку, кістка не встигає зростися, — пояснює лікар.
Гіпс на пальці руки тримають 20 днів, на кисті — три тижні. Ребро зростається за 20 днів. Перелом плеча гоїться півтора місяця, шийки стегна — понад два. Протягом цього часу не можна рухати хворою частиною тіла.
— Буває, що в місце перелому залазять м'язи. На знімку цього не видно. Тоді біль не минає понад два тижні, а перелом не гоїться місяць. Робимо операцію — ставимо металеву пластину, що скріплює зламану кістку.
Хворі хвилюються, коли на знімку видно кістковий мозоль на місці перелому. Насправді це означає, що кістка зростається.
— Той самий мозоль може рости й на двох частинах зламаної кістки окремо. Головне, аби вони торкалися одна одної. Лікар має їх поставити в першу добу після перелому.
Радить їсти продукти з кальцієм. Його багато в насінні кунжуту, холодці.
— Одна 30-річна жіночка меле в кавомолці яєчну шкаралупу, перемішує з медом і їсть по чайній ложці двічі на день. Так лікує зламану кисть.
Коментарі
2