— Татуювання краще робити восени, а не влітку. У спеку навіть планові операції не проводять. Від найменшого сонячного опіку під шкірою запускається запальний процес, — розповідає Денис Павловський, 40 років, лікар клініки "Доступный доктор" із Києва.
— Знаю випадок, коли в чоловіка почався сепсис і він помер, — продовжує. — Це бактеріальне або токсичне отруєння всіх органів. Якщо людина виживає, мучиться від ускладнень на нирки, серце чи мозок.
Татуювання протипоказане людям із ВІЛ-інфекцією, цукровим діабетом, запаленнями на шкірі. Не можна зачіпати ним родимки та пігментні плями.
– 2016-го німецькі та французькі вчені за результатами дослідження заявили, що тату може спричинити рак. Фарби для нього часто містять важкі метали, ртуть та інші канцерогени. Ці речовини в мікродозах потрапляють в організм.
Радить добре поїсти за годину до сеансу. Взяти знеболювальне, наприклад кетанов або нурофен. Ліки не мають містити аспірину, бо той розріджує кров. З цієї ж причини перед процедурою заборонено вживати алкоголь. Воду слід пити до і під час сеансу. Жінкам не варто робити татуювання під час менструації або за тиждень до неї. Тоді гостріше відчувають біль.
В Україні немає спеціальних норм безпеки для виконання тату. Тому їх роблять і в салонах краси, і в перукарнях.
— Щоб вийти здоровим від тату-майстра, треба з'ясувати, чи стерильні в нього інструменти, — говорить Петро Іщенко, 33 роки, голова громадської організації "Асоціація тату і пірсингу України". — Поцікавитися, які використовує засоби дезінфекції. Чи має автоклав — стерилізатор парою під високим тиском? Чи справді одноразові стерильні голки? Татуювання — це не малювання ручкою по шкірі, а робота з кров'ю.
Тату-салони, як і стоматологічні кабінети, можуть стати осередком зараження гепатитом В та С і ВІЛ-інфекцією. Часто майстри ігнорують вимоги до гігієни. Використовують одну голку для кількох людей або одну пару рукавичок.
— Не всі тату набиваються відразу. Деякі роблять місяцями. Треба знати, що алергія проявляється з часом. І це може бути як проста кропив'янка, так і анафілактичний шок. За останнього людина часто помирає ще до приїзду "швидкої".
Майстер тату має проходити медичний огляд двічі на рік. Запитайте в нього про медичну книжку. Голки, рукавички, маски і баночки з чорнилом у жодному разі не повинні використовуватися двічі.
— Перед виконанням тату варто проконсультуватися з лікарем. Якось під час сеансу в клієнтки вперше стався напад епілепсії. Я раніше працював на "швидкій", тому не розгубився і допоміг їй. Також люди непритомніють. Частіше чоловіки, бо в них нижчий больовий поріг. Відразу просять знеболювальне. Гірше переносять стрес.
Коментарі