— Захотілось торта. Полінувалася стояти в черзі в супермаркеті, бо там під вечір — гаряча пора. Купила шматок у кіоску біля метро, — каже киянка Ольга Яловець, 37 років. — Продавчиня говорила, що свіжий. Повірила. А вже за пару годин заболіла голова. Не звернула увагу, думала — через спеку. Потім почалася блювота і пронос. Ніч не спала. Весь наступний день лежала. Так було погано.
— Харчові отруєння влітку бувають ледь не в половини населення. І найстрашніше — мало хто знає, що робити. Рідні в паніці біжать в аптеку, скуповують усе, що їм підсунуть, — розповідає столичний гастроентеролог 35-річна Марина Пишнюк. — Однак буває, що біля хворого нікого немає. Мусить рятуватися тим, що є під рукою. Блювота та пронос небезпечні, бо від них виникає зневоднення. Людина може померти.
Перші ознаки отруєння неякісною їжею з'являються через 2–4 год. Це нудота, блювота, пронос, болі в животі.
— Якщо блювоти немає, її треба викликати самому. Так з організму швидше вийдуть токсини. Для цього треба випити 2–3 склянки теплої води. Потім натиснути на корінь язика пальцями або ложкою.
Швидше подіє випоювання розчином для промивання шлунка.
— За ним не обов'язково бігти в аптеку. Легко приготувати вдома.
У 1 л прокип'яченої води розчинити 2 столові ложки цукру і по чайній — солі та харчової соди. Вживати, поки замість блювоти не піде чиста вода. Тоді приймають сорбенти, які поглинають і знешкоджують токсини. Найпростіший — активоване вугілля.
— Часто люди не знають, скільки треба випити таблеток. З активованим вугіллям важко переборщити. Його потрібно одну таблетку на 10 кілограмів ваги людини. Ще краще приймати атоксил, сорбекс, ентеросгель. Вони діють швидше та ефективніше, ніж вугілля.
Через 2 год. після прийому сорбенту треба зняти запалення в шлунку. Це роблять препаратами, які обволікають слизову захисною плівкою. Ліки мають бути у формі гелю.
— У перший день після отруєння краще нічого не їсти. Так організм швидше очиститься від токсинів.
Треба пити воду, трав'яний чай і компот із сухофруктів. Головне — утриматися від кисломолочних напоїв, газованої води, міцної кави, чаю та кислих соків.
— Антибіотики при отруєнні призначає тільки лікар, і то в окремих випадках. Вони можуть погіршити ситуацію, бо порушують мікрофлору в кишечнику.
Кілька днів після отруєння треба поберегти кишечник. Варто їсти супи або пюре невеликими порціями.
— Людина швидше одужує після прийому регідрону або гідровіту. Ці препарати відновлюють водно-сольовий баланс і затримують в організмі воду.
Коментарі