У донецької скрипальки 19-річної Олени Серединої погано зсідається кров через брак тромбоцитів. Про недугу її матір дізналася, коли дівчинка пішла до першого класу.
— Забирала її зі школи, побачила на плечах і спині синці. У неї боліла голова. Спитала, чи ніхто її не образив. Казала, ні. Поклали у лікарню, заборонили вставати й рухатися. Місяць лікували якийсь васкуліт, потім направили до гематологів.
Олену знов госпіталізували, давали гормони. Їй на кілька місяців покращало.
— У 7 років їй дали інвалідність. Учителі приходили додому.
Мати покинула роботу викладача в технікумі. Зараз удвох живуть на пенсію.
— 12 років не можемо вилікуватися. Гормони покращили зсідання крові, але імунітет зруйнували. Дочка миттєво хапала віруси, кишкові хвороби.
Дев'ять років тому лікарі розповіли матері про імуноглобуліни. Вони допомагають при хворобі й не мають побічних ефектів.
— Тоді в Україні користувалися швейцарським сандоглобуліном. Назбирала на один курс лікування. Доньці стало краще, припинилися застуди. Якщо лікуватися раз на півроку, можна одужати. Зараз флакон коштує 700 гривень, а їх треба 117. Загалом — 80 тисяч гривень.
Два роки тому в Олени відкрилася прихована кровотеча. У живіт вилилося понад 1 л крові.
— Того дня вона кілька разів непритомніла. Таке буває часто. Коли відпочине, приходить до тями й живе далі. Але цього разу краще не стало. Зранку я викликала "швидку".
Медики підозрювали апендицит, але прооперували аж увечері.
— Лікар перепитала, що у Лєни з тромбоцитами. Коли я сказала, не повірила, бо такі показники несумісні з життям. Оперували кілька годин. Коли розрізали живіт, донька втратила всю кров. Їй вливали нову від семи донорів.
Торік Середину перевели в дорослу поліклініку.
— Лікарка бачила нас уперше і не знала, що ми бідні. Прописала імуноглобулін. Я пішла до чиновників. Вони дали разову допомогу на курс лікування. Уперше за 12 років тромбоцити піднялися до норми. Якби лікуватися далі, донька могла б одужати. Але гематолог сказала прийти, лише якщо тромбоцити впадуть нижче 50 тисяч. Вона отримала догану, що виписала нам такі дорогі ліки.
Коли погіршало, звернулися до лікарів знову.
— Аналіз тромбоцитів у державній лабораторії показав 35 тисяч. Там зафарбували і написали 60. Пішла у платну лабораторію — знову 35. Раніше, коли просила допомоги в чиновників, вони радили видаляти селезінку. Не давали гарантій, що виживе. Повела її в Донецький онкогематологічний центр. Там знов прописали імуноглобуліни. Весь цей час донька вчилася. Друзів не має, бо сидить удома. Закінчила гімназію з відзнакою. Пішла на другий курс Донецького музучилища. Закінчила його з червоним дипломом.
Олена є лауреаткою багатьох міжнародних музичних конкурсів. Цього року вступила до консерваторії.
— Вона втомлена, розбита. Ми живемо в гуртожитку. З вулиці несе туалетом, із коридору — димом. У спеку там сидіти неможливо. Поки що вивезла дитину за місто. Сподіваємося, знайдуться гроші на лікування.
Ольга БОРИСЮК
Реквізити для допомоги Олені:
Установа АТ "Ощадбанк": ТВБВ №10004/0126 філії — Донецьке управління АТ "Ощадбанк"
МФО 335106
Номер транзитного рахунку
за операціями з платіжними картками 3739900401126
Номер карткового рахунку 26254503111800
Власник карткового рахунку:
Середина Олена Володимирівна
Ідентифікаційний номер 3412000289.
Хворим дозволяють народжувати
В Олени Серединої імунна система знищує тромбоцити. Тому лікують гормонами, які пригнічують імунітет.
— Тромбоцити при ранах злипаються у тромби. Так захищають від утрати крові, — пояснює столичний імунолог-гематолог Дмитро Самарін, 38 років. — Їх норма у крові — 90 тисяч і вище. Коли бракує, кровотечу важко зупинити. Якщо рівень падає нижче 5 тисяч — є ризик смерті. Якщо хворим життєво необхідна операція, підстраховуються концентратом тромбоцитів від донорів.
Жінкам призначають гормони, щоб зупинити менструальний цикл. Коли хвороба тимчасово відступає, можуть виносити і народити дитину.
Коментарі