вівторок, 09 грудня 2014 00:35

"Треба 20 донорів на день, а приходять два-три"

Автор: ФОТО: Катерина Гончарова
  Кров із пальця досліджують на ВІЛ, гепатит, сифіліс.  Також перевіряють рівень гемоглобіну
Кров із пальця досліджують на ВІЛ, гепатит, сифіліс. Також перевіряють рівень гемоглобіну

О 10.00 на подвір'ї біля відділу заготівлі донорської крові столичної дитячої лікарні Охматдит стоять 10 чоловіків. На другому поверсі в черзі до медсестри — чоловіки у міліцейській формі.

— Ми з київського полку ДАІ. Хочемо ­здати кров дітям, які потрапили в аварії. Двічі на рік приходимо сюди, — каже Олексій Ляшенко, ­старший лейтенант міліції. — Днями водій збив дитину на переході й утік. Хлопчику терміново треба кров. Тому сьогодні здати забажали 17 наших колег. Деякі тиждень тому приїздили, то будуть пізніше. Всі здорові, щороку проходимо комісію.

Кров забирають у будні з 9.00 до 13.00. Для донорів у коридорі на столі — гарячий чорний чай і печиво. Пригощають безкоштовно.

— Йдуть ті, хто знає, що здоровий, — каже медсестра Ірина Мельник. Бере аналіз крові з пальця чоловіка. — Недавно прийшла 30-річна киянка. Раптом пожалілася, що сильно болить голова. Поміряли тиск — 160 на 90, це забагато. Гіпертонікам здавати кров забороняють. Учора в киянина виявили анемію. З нею теж не можна.

Цільну кров донора хворим вливають рідко. Переважно — окремі компоненти. Це допомагає відразу кільком з різними хворобами, говорить Тетяна Ляшенко, завідувач відділу заготівлі донорської крові в Охматдиті.

— Дівчинка сильно обпеклася. Влили тільки плазму. Містить білки, солі, вітаміни, гормони. Допомагає при травмах і опіках. З неї роблять препарат, що вколюють хворим на гемофілію. З крові донора часто беруть тромбоцити дітям, які проходять хіміотерапію. У хворих на рак після опромінення тромбоцитів різко меншає. Через це бувають крововиливи. Донорська кров таким дуже допомагає.

Кров донора обстежують у два етапи. Беруть з пальця і досліджують на ВІЛ, гепатит, сифіліс. Також перевіряють рівень гемоглобіну.

— Якщо відхилень не виявили, кров з вени здають зранку натще. Перед тим увечері не п'ють алкоголю, не їдять жирного і пересоленого. Після здачі перевіряють ще раз, детальніше. Дивляться, чи немає запалень, вірусів, — додає Тетяна Іванівна.

З усіх відділів Охматдиту приходять заявки, яка кров потрібна.

— Найперше — дітям при операціях, коли втрачають багато власної. Недавно влили кров хлопчику, якого збила машина. Щоб не було якоїсь рідкісної групи чи резусу — рідко, якщо донори ходять до нас регулярно. Треба 20 донорів на день, а іноді приходять двоє-троє. Та зазвичай із самого ранку збираються черги.

450 мілілітрів крові беруть з вени донора за раз. Це — 10-та частина запасу в дорослого.

У донорів очищуються судини

Здавати кров корисно для здоров'я.

— У старших за 40 років, особливо у чоловіків, кров часто стає в'язка, — каже столичний гематолог Станіслав Борисов. — Згодом виникають тромби і забивають судини. Може допомогти донорство. В'язкість крові зникає, а судини оздоровлюються. Кров треба здавати хоча б раз на два місяці.

Фінські вчені довели, що у донорів на 80% меншає ризик інфаркту.

— Можливо, причина ще й у тому, що здану кров ретельно досліджують. Це контроль здоров'я. Буває, інакше здати кров на аналіз не примусиш. А після 30 це треба робити щороку.

Зараз ви читаєте новину «"Треба 20 донорів на день, а приходять два-три"». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі

Голосів: 1
Голосування Як ви облаштовуєте побут в умовах відімкнення електроенергії
  • Придбали додаткове обладнання для оселі задля енергонезалежності
  • Добираємо устаткування та готуємося до купівлі
  • Не маємо коштів на таке, ці прилади надто дорогі
  • Маємо ліхтарі та павербанки для заряджання ґаджетів, нас це влаштовує
  • Певні, що незручності тимчасові і незабаром уряд вирішить проблему браку електроенергії
  • Наша оселя зі світлом, бо ми на одній лінії з об'єктом критичної інфраструктури
  • Ваш варіант
Переглянути