
— Захворювання дихальних шляхів найкраще лікувати інгаляцією за допомогою небулайзера. Він подає ліки в легені, минаючи шлунково-кишковий тракт, — розповідає Євген Симонець, 39 років, столичний пульмонолог і торакальний хірург. — У нас люди звикли лікуватися парою від картоплі. Від таких процедур стає ще гірше. Слизова набрякає сильніше, мокрота розбухає, починають задихатися.
Небулайзер — це пристрій, що подає пару кімнатної температури з ліками. Її вдихають через трубку. Інгаляцію роблять через годину після їжі. Триває процедура 10–15 хв.
Інгалятори бувають компресорні, ультразвукові й мембранні. Останні — високоспеціалізовані й уроздріб не продаються. Різниця між двома першими в розмірі часточок пари, що людина вдихає.
— Для домашнього використання підійде компресорний. Він подає часточки різного розміру — великі й дрібні.
У прилад заливають не більше 5 мл розчину. Апарат вмикають, одягають маску. Вдихають через рот, видихають через ніс. Якщо запальний процес триває тільки в трахеях і бронхах, нежитю немає, можна робити інгаляцію через мундштук.
— Ліки, які потрібно заливати в небулайзер, має призначати лікар. Наприклад, гіпертонічний розчин — насичений розчин натрію хлору — використовують, коли є багато в'язкого харкотиння. Якщо ним дихати без мокроти, висушує слизову і посилює її набряк.
Для лікування бронхоспазму призначають препарати, що розширюють просвіт бронхів. Для розрідження мокротиння — муколітики. На упаковці вказано, що це — розчин для інгаляції. Можна в резервуар наливати настій збору трав, але його треба процідити через целюлозний папір, щоб не забивати мембрану приладу.
— Для розширення бронхів вдихають препарати тричі на день, а відхаркувальні — зранку і в обід. На ніч — не можна. Людина перед сном має відкашлятися.
Таку процедуру можна робити дітям і дорослим. У наборі є велика й мала маски. Після кожного використання їх слід дезінфікувати — протерти спиртом або прокип'ятити. Іноді достатньо облити окропом. Дорослі замість маски можуть використовувати насадку — мундштук.
Інгаляцією з холодною парою лікують туберкульоз, запалення легенів, бронхіт, астму. Не рекомендують їх людям із серцевою недостатністю, бо навантажує орган.
— Ліки не можна замінювати на воду з ефірними оліями. З цим гратися не раджу. Вони часто спричиняють набряк і спазм слизової або появу олійної пневмонії, коли частинки олії осідають на слизовій бронхів і погіршують роботу легень. А ще олії забивають мембрани пристрою.
Без призначення лікаря можна робити інгаляцію фізрозчином або лужно-мінеральною водою без газу. Це — "Свалява", "Лужанська" №7, "Боржомі", "Єсентуки" №4 та №17. Також підійде стерильний лужний розчин сода буфер, що продається в аптеці.
Щоб дітям було цікавіше, виробники випускають небулайзери у формі поїздів, рибок чи тварин.
Купити пристрій можна в аптеці, на сайтах медичної техніки.
Коментарі