— Алко-, наркозалежність підлітків — це проблема не дітей. А дорослих і держави, яка допустила велике розповсюдження небезпечних речовин, — каже дитячий нарколог Черкаського обласного наркологічного диспансеру Ніна Карась.
Раніше діти в середньому пробували наркотики в 16 років. Тепер починають із 14.
— Підліток не усвідомлює, що наражає на небезпеку не лише себе, а й рідних. Так було в одній сім'ї з дівчиною, яка не знала, що хвора на вірус імунодефіциту людини. Одного дня у неї носом пішла кров. Мати надавала їй допомогу. А на руці була подряпина. Так заразилася від дочки ВІЛ. Те саме сталося в іншій сім'ї, бо батько і син користувалися одним станком для гоління, — говорить Ніна Федорівна.
Радить батькам уважно придивлятися до психологічного стану дитини. Про вживання алкоголю свідчитиме запах. Про наркотики — зміна поведінки.
— Це невмотивована веселість або навпаки пригніченість. Агресивність. Спрага, надмірний апетит. Сонливість або ж відсутність бажання спати, підвищена фізична активність. Обличчя бліде, а очі червоні. Важливим симптомом вживання наркотику є прискорене серцебиття з порушенням серцевого ритму. Це вказує на отруєння організму. Тому слід негайно викликати швидку допомогу. Після поговорити з дитиною, не кричати, не погрожувати і не карати. А спробувати вмовити звернутися по допомогу до лікарів.
Щоб попередити вживання алкоголю і наркотиків, батьки мають бути прикладом нормальної поведінки.
— Треба щодня справами і вчинками показувати дитині, що її люблять. Це потребує своєрідного життєвого подвигу. Бо підлітки надзвичайно розумні, спостережливі. Тільки в силу свого віку не можуть вплинути на батьків, коли їм щось не подобається, — додає Ніна Карась.
Якщо запідозрили, що ваша дитина стала наркозалежна, треба звернутися до педіатра, підліткового лікаря чи нарколога.
Коментарі