Київські вчені розробили новий підхід до виявлення серцевих недуг — через дослідження електромагнітного поля органа. Єдиний в Україні датчик працює за принципом сонару, що "шукає" субмарини на глибині. За цей винахід групу науковців із трьох інститутів (кібернетики, кардіології та медицини праці) висунули на здобуття Державної премії.
— Це третя удосконалена модель магнітокардіографа, — розповідає один із авторів проекту Віталій Козловський, 43 роки, науковий співробітник відділення реанімації та інтенсивної терапії Інституту кардіології ім. Стражеска. — Перший, з дерев"яним каркасом, зробили 14 років тому в Інституті кібернетики. Другий, пластиковий, як експериментальну модель чотири роки тому поставили у нас в інституті. На ній обстежували піддослідну групу, майже тисячу чоловік.
Лікар каже, що над створенням магнітокардіографа (МКГ) наші вчені працювали 20 років. З них п"ять — стажувалися у Європі та на Далекому Сході.
— Апарат унікальний, — стверджує Віталій Іванович, — він фіксує первинні зміни магнітного поля у серці людини. Це ознаки зародження недуги: ішемії, аритмії, серцевої недостатності. Традиційною ж кардіограмою можна визначити вже розвинену хворобу.
Над створенням МКГ працювали 20 років
Щоб отримати дані, одягнутого хворого кладуть на кушетку. Над серцем прилаштовують МКГ, який протягом 15–20 хвилин сканує серце, шукаючи відхилення в його роботі. На екран комп"ютера видає результат у вигляді 36 картинок-схем.
— Виокремити стукіт серця із зовнішніх шумів міста дуже важко, адже він у мільйон разів тихіший від них, — пояснює Володимир Сосницький, 62 роки, керівник лабораторії МКГ та науковий співробітник Інституту кібернетики. — Тому потрібен був незвичний підхід — застосування датчиків для сканування магнітних полів.
За допомогою МКГ лікарі планують відстежувати хвороби, ефективність їх лікування, контролювати розвиток дитячого серця в утробі матері та перебороти синдром раптової смерті. Нині кожен другий померлий від серцевого нападу гине раптово. На магнітокардіографі рекомендують проходити диспансеризацію людям соціальних професій: льотчикам, водіям, диспетчерам.
— Перед кожним рейсом їх треба перевіряти, адже від їхнього самопочуття залежить життя пасажирів, — додає Віталій Козловський.
Пройти обстеження в Інституті кардіології ім. Стражеска на новому магнітокардіографі можна буде з вересня. Вартість одного сканування 250–300 гривень.
Розробляти МКГ почали ще за Радянського Союзу. Коли він розпався, частина дослідників виїхала у США та Росію. Там вони продовжили удосконалення магнітокардіографа.
— Ми йшли паралельно, але кожна група винайшла свої новинки, — пояснює Володимир Сосницький з Інституту кібернетики. — Наш магнітокардіограф дороблений пізніше і працює вже на цифровій технології. До того ж наша програма обробки даних на комп"ютері доступніша для лікарів. За три-чотири дні вони опановують схему і можуть обстежувати пацієнтів.
Українці потерпають від серцевих недуг
Торік найбільше українців померло від серцево-судинних хвороб. За даними Держкомстату, із 782 тис. небіжчиків — 62,5% (488 954) були сердечниками. На другому місці — ракові пухлини (91 873), на третьому — хвороби органів травлення (31 720 випадків).
Коментарі