Улітку в лікарні привозять у кілька разів більше пацієнтів з інсультом. Невролог із райцентру Кам'янка на Черкащині 61-річна Тетяна Павлішина помітила, що найчастіше крововиливи мають селяни після роботи на городі.
— За останні два тижні в неврологічне відділення привезли трьох жінок з інсультом, після сапання, — каже лікарка. — Хворі чи рідні розказують те саме: у вихідні люди підганяють роботу на городі під пекучим сонцем. Нещодавно 46-річну жінку не вдалося врятувати. Померла вночі після того, як цілий день сапала.
У неврологічне відділення весною та влітку з інсультом потрапляють по п'ятеро осіб щотижня. Ще 30 років тому таку кількість реєстрували за місяць.
— На першому місці в групі ризику люди, які важко працюють, копають, пасуть на спеці худобу. Недавно померла знайома, насапалася на сонці в 72 роки.
Також ризикують мати інсульт люди з підвищеним тиском, зайвою вагою, слабкими судинами.
— Через недбале ставлення до здоров'я отримати інсульт може й здорова людина. Якось 40-річний чоловік звечора випив на ювілеї горілки, а зранку пішов розвантажувати мішки з цементом. По обіді вже був нашим пацієнтом із крововиливом у мозок. До того жодних проблем із серцем чи тиском не мав.
— Якщо працюєте важко навіть у прохолодну погоду, щогодини слід випивати склянку води й відпочивати по 10-15 хвилин. Коли голова весь час нагнута, відбувається інтенсивний прилив крові до мозку. Це сприяє інсульту.
Людям похилого віку радить працювати на городі до восьмої ранку й після шостої вечора.
— Зневоднення призводить до згущення крові та підвищення артеріального тиску. Соки, чаї теж не здатні замінити чисту воду. Кава стимулює зневоднення, — каже терапевт із Черкас 30-річна Тетяна Дриженко.
— Якщо після навіть помірних фізичних навантажень раптом відчули головний біль, запаморочення, оніміння кінцівок, губ, язика слід негайно викликати "швидку". Інсульт призводить до погіршення кровообігу в мозку. Якщо протягом 2 годин відновити притік крові, то клітини мозку вдасться врятувати й легше буде відновитися.
Напад інсульту виявляють за язиком
— Під час нападу інсульту хворі описують головний біль, як спалахи,— каже кардіолог столичної клініки "Здорова сім'я" Ольга Бобровська, 39 років. — Інсульт можна відрізнити від запаморочення за шістьма ознаками. Якщо у гіпертоніка є хоча б одна, негайно викликайте "швидку".
Треба попросити висунути язик — при інсульті він відхилиться набік. Так само посмішка не буде симетричною. Хворий повільно й плутано говоритиме, важко згадуватиме своє ім'я. Відчуватиме слабкість у нозі та руці. В очах у нього двоїтиметься, погляд буде затуманений.
Мирослава МИГИДЮК
Коментарі