— Все життя тяжко робив трактористом. Років із шість тому почало турбувати серце й тиск. Бо зараз так живемо, що вже нерви не витримують, — розповідає 63-річний Микола Розсоха з села Митлашівка Драбівського району Черкащини. — Таблеток нап'юся і далі працюю. Але недавно так прихватило, що довелося лягти в лікарню.
Коли в чоловіка почала терпнути ліва сторона, його направили в обласний кардіоцентр. Зробили ультразвукову діагностику серця.
— Виявили стенокардію та гіпертонію. Сказали, що треба обстежити, як працює серце після навантажень на біговій доріжці. На комп'ютері лікар відразу бачитиме кардіограму і тиск. Буде зрозуміло, як організм реагує на навантаження, — каже Микола Іванович. Стає на бігову доріжку. Медсестра 33-річна Лариса Гриценко приєднує до його грудей електроди для запису кардіограми та тиску.
Діагностичний апарат — тредміл — півроку тому встановили в Черкаському обласному кардіоцентрі за кошти міського бюджету.
— Обстеження на біговій доріжці особливо важливе після інфарктів. Може визначити, як серце реагує на навантаження, які фізичні дії для нього нешкідливі, — говорить Тетяна Шандра, заступник головного лікаря Черкаського обласного кардіоцентру. — Після того вказуємо, що хворому можна робити, а що — ні. Тест на біговій доріжці так само важливий при обстеженні пацієнтів, яким зробили стентування коронарної артерії. Інколи буває, що людина не скаржиться на біль у серці, а процедура на тредмілі виявляє ішемію.
Раніше стан хворих діагностували на велотренажері. Людина крутила педалі, після кожного ступеня навантаження їй міряли тиск і записували кардіограму.
Але цей прилад не завжди доречний. Комусь через вік не підходить, в іншого болить коліно. Хтось ніколи на велосипеді не їздив і не знає, як це робити. А ходити можуть усі.
При обстеженні враховують вік, стать і вагу, супутні захворювання та тренованість пацієнта, каже лікар функціональної діагностики 43-річна Лариса Каштелянова.
— Кожен етап дослідження на біговій доріжці триває 2–3 хвилини. На поручні є два механізми для екстреної зупинки. Для медика — кнопка. Для пацієнта — пояс із магнітом. Першим пристроєм користується лікар, якщо хворому раптово стало зле. Коли в людини слабнуть ноги, процедуру перериває пояс із магнітом. Після основного періоду дослідження затримуємо пацієнта ще на 5 хвилин. Чекаємо, поки показники пульсу й тиску прийдуть у норму, — пояснює Лариса Каштелянова.
Також тестують спортсменів, призовників, військових, працівників поліції та СБУ для виявлення реакції серця на навантаження.
— Готуватися до діагностування на тредмілі треба завчасно, — зазначає Лариса Каштелянова. — За дві доби не можна приймати серцево-судинні ліки. За 12 годин не слід виконувати важку роботу. А за дві-три години до обстеження не можна їсти й курити. Із собою взяти перелік ліків, які приймає пацієнт, бажано — кардіограму й УЗД серця, рушник, зручний одяг і взуття.
Коментарі