Місяць тому британські хірурги успішно розділили сіамських близнючок 11-місячних Рітал і Рітаг Габура, які зрослись тім'ями. Дівчаток оперували в лондонській дитячій лікарні, яку вважають найкращою у Великій Британії.
— Дві третини сіамських близнят, які зрослися головами, вмирають протягом доби після народження. Шансів дожити до дорослого віку без операції — один на 10 мільйонів. Та й під час операції є небезпека, що пацієнти можуть померти через кровотечу, — каже хірург Джеймс Гудрич, який роз'єднував сіамських близнюків у нью-йоркській лікарні 2004 року.
Девід Данавей, що оперував Рітал і Рітаг, розповідає: в сестер були спільні судини мозку. Тому втручання було складне.
— Мозок Рітал наполовину живився кров'ю, яка надходила з організму сестри. Серце Рітаг не витримувало підвищеного навантаження. Ми повинні були роз'єднати судини дівчаток і створити у кожної власну кровоносну систему мозку.
Розділяли сіамських близнючок у чотири етапи. Дві операції зробили в травні, третю — в липні. Тоді лікарі поставили дівчатам у голови пристрої, які заміняли судини. Вони були потрібні, щоби мозок кожної почав самостійно живитися кров'ю. Останнє втручання було 15 серпня.
— Через кілька днів дітей перевели з реанімації до звичайної палати. Оголосили про закінчення операції лише через місяць, коли остаточно переконалися, що дівчатка житимуть. Ознак ураження мозку немає. Сподіваємося, в них буде нормальне життя.
Рітал і Рітаг народилися 22 вересня 2010 року в столиці Судану — Хартум. Батьки дівчаток медики. Вони звернулися до благодійного фонду "Обличчям до світу", і той дав їм гроші на операцію. Але британські хірурги відмовилися від оплати. За кілька днів близнючок заберуть додому.
Востаннє подібне втручання здійснили 2003 року в американському місті Далласі. Тоді розділили 2-річних єгипетських близнюків, які зрослися головами.
— В Україні сіамські близнюки ще не народжувалися. Ці вади зумовлені багатьма причинами. Найчастіше статевими та вірусними, — говорить хірург Олексій Слєпов, 54 роки, з Інституту педіатрії, акушерства і гінекології.
Мозок контролював одну ногу
У Росії відомо про один випадок сіамських близнюків. 2003 року померли 53-річні Марія й Дар'я Кривошляпови. Вони були зрощені хребтами, мали спільний таз та дві ноги. Кожен мозок контролював тільки одну ногу. У близнючок була спільна кровоносна система. Роз'єднати їх було неможливо. Коли померла від інфаркту Марія, через 17 год. через інтоксикацію загинула її сестра.
Коментарі