Британка 42-річна Джекві Стоун осліпла на одне око від інфекції з контактних лінз, які вона одягла раз. Стоун зробили 22 операції, але зір врятувати не вдалося. Око видалили, щоб інфекція не потрапила до зорового нерва і мозку.
Стоун працює у школі вчителькою математики, має двох дітей. Через далекозорість користується лінзами 20 років.
— Я не з тих, хто ризикує. Завжди мию руки перед тим, як ставити лінзи в очі. Зранку все було добре, а надвечір у зіницях почало сильно пекти. Зняла й викинула лінзи. Наступного дня стала бачити розмито. Щогодини око боліло все сильніше.
Не зверталася до лікарів ще два дні. Коли біль став нестерпний, пішла в лікарню.
— Прописали якісь краплі й відправили додому. А наступного дня знов до них побігла, бо стало ще гірше. Від болю кричала, зуби цокотіли. Лікарі мені в той день вкололи стільки знеболювального, що можна було стерпіти перелом ноги. Та ліки не подіяли. Рогівка ока заповнилася кров'ю, зіниця пожовтіла і вкрилася плівкою з білими плямами.
Через місяць після останньої операції Джекі зробили протез ока. Одягає його, коли виходить за покупками і на роботу.
На будь-які лінзи незалежно від ціни та виробника може потрапити інфекція, яка викликає запалення ока, зауважує офтальмолог зі столичної клініки "Аїлаз" Олена Прохвачова.
— Поверхня лінзи може збирати бруд із повітря. Також він потрапляє із контейнерів, в яких зберігають лінзи. У перші години починають текти сльози, з'являється біль. Тоді лінзи треба викинути і йти до лікаря.
У лінзах не можна спати. Якщо їх переносити хоча б день, ризик інфекції збільшується удвічі. Від тривалого носіння рогівці бракує повітря.
— Коли інфекція легка, око червоніє і сльозиться пару днів. Але може потрапити й агресивний мікроорганізм. Тоді розвивається виразка рогівки. Таке буває від вірусу герпеса, грибка чи травми ока. Інколи виразка утворюється миттєво — за кілька годин. Скоріш за все, так і сталося у британки через грибок. Виразку рогівки також спричиняє ослаблення імунітету. Тоді найменше запалення переходить в ускладнення. Від цього падає зір, око болить.
Інколи люди сліпнуть на одне око чи обидва. У 35% хворих виникає глаукома. Тоді звужується поле зору.
— Лікують краплями для очей, колють антибіотики. Одночасно приймають вітаміни А та В. Коли запалення загоюється, на його місці лишається рубець.
У складних випадках уражену частину ока вирізають. Нову пересаджують від донора. Ціле око пересаджувати ще не навчилися.
250
відтінків розрізняє здорове око людини. Також бачимо ще п'ять-десять мільйонів змішаних кольорів. 99% людей, старших 50 років, мають потребу в окулярах, бо з віком кришталик втрачає здатність чітко фокусуватися. Тоді предмети краще бачать на віддалі. Катаракта — помутніння кришталика — виникає в усіх людей із 70-80 років. Це не хвороба, а природний процес, подібний до сивішання.
Коментарі