З дитинства у 21-річної Анастасії Коваленко боліли й гуділи ноги. Батьки думали, що то через втому від біганини надворі. У 15 років на литках дівчини почали виступати сині прожилки. Стало зрозуміло: варикоз передався у спадок від бабусі.
— В аптеці порекомендували мазі "Вариксинал" і "Венітан", — пригадує дівчина. — Сказали, якщо мастити регулярно — вени втягнуться.
Час минав, а сині прожилки на ногах залишалися. Не допомагали і щорічні поїздки на море. У 18 років Настя поїхала до Криму працювати піонервожатою.
— Було дуже важко. Цілими днями на ногах, — розповідає дівчина. — Під кінець зміни лікар табору запитав мене, чому нічого не роблю з хворими ногами? Я подивилася на виразно випуклі вени і вирішила серйозно зайнятися лікуванням.
Подивилася на виразно випуклі вени й вирішила серйозно зайнятися лікуванням
По приїзді до Києва звернулася в Інститут ім. Шалімова. Хірург зробив УЗД і констатував: "не працюють клапани — проблему вирішить тільки хірургічне втручання". Стверджував, що такі операції нескладні, їх роблять щодня. Однак дівчина вагалася. За порадою звернулася до знайомих баскетболістів, у яких теж були проблеми з ногами. Спортсмени відмовили Настю, мовляв, ефект від операції нетривалий.
— Розповіли, що клапани не лікуються, лише видаляється проблемна частина вени, — пригадує Настя. — І через півроку-рік "синці" знову проступають на іншому місці. Від операції я відмовилася. Зараз лікуюся препаратами на витяжці кінського каштану.
Щовечора Анастасія викладає перед собою в рядок різнокольорові тюбики і починає втирати креми у ноги. Повністю хвороби дівчина не позбулася, але болячка не прогресує.
"Ножиці" і "велосипед" запобігають захворюванню вен
Щоб не провокувати варикозне захворювання вени на ногах, лікарі радять дотримуватися простих правил:
— носити підбори не вище 5 см;
— не сидіти нога за ногу;
— кожен день по 10 хв. робити вправи "ножиці" і "велосипед";
— лежачи на ліжку ноги класти вище голови;
— давати періодичні навантаження на ноги: займатися бігом та плаванням.
Кваліфікований хірург дурниці не зробить
— Основний метод лікування варикозної хвороби — це операція, — каже Павло Нікульніков, 54 роки, завідувач відділу хірургії судин Інституту хірургії та трансплантології ім. Шалімова. — Такі хворі, як Анастасія, мають консультуватися у спеціалістів, а не у спортсменів. Найвірогідніше, їх оперував хірург-дилетант і це призвело до побічного ефекту. Наш інститут робить близько 500 подібних операцій на рік. 99,9% — успішно. Пацієнти починають ходити вже наступного дня і хвороба їх більше не турбує. Є й спеціальні технології, які мінімізують сліди від розрізів.
Коментарі