Кожен 10-й, хто робив татуювання, має гепатит С. Ще більше заражаються в манікюрному салоні. В Україні 1,35 млн людей хворі на гепатит. Кому лікували зуби, робили операцію чи переливали кров, може мати гепатит С.
– 20 років іноді минає від зараження до цирозу чи раку печінки. І нічого не буде боліти. Маю пацієнтів з цирозом, яким ще й 30 років нема. Вели здоровий спосіб життя. Але в 3 роки їм переливали кров і занесли гепатит, — розповідає головний інфекціоніст Міністерства охорони здоров'я Ольга Голубовська. — Дізнаються, коли лікувати вже пізно. Хіба робити пересадку печінки.
— Раніше ми перевіряли перукарні двічі на рік. Тепер раз на п'ять років. Хто на єдиному податку, взагалі не маємо права перевіряти. Хіба хтось поскаржиться, — каже Віктор Ляшко, директор Київського лабораторного центру санстанції України. — Дивіться, чи стерилізують інструменти, або ходіть зі своїми.
31-річна киянка Олена Середюк дізналася, що хвора на гепатит, коли вагітною робила тести. Вже мала цироз печінки.
— Я головний бухгалтер, ніколи не робила тату й не колола наркотики. Зуби не лікувала, п'ять років ходила на манікюр до перевіреного майстра. Подумати не могла про таке. В 27 років мала жіночу операцію. Де заразилася, не знаю. Як народжувала, всім медсестрам казала: "Дєвочки, дивіться акуратно, не дай Бог заразитись". Дякували, що нагадую.
Олена народила здорову дитину. Після пологів написала про свій статус у соцмережах. Хотіла знайти тямущого спеціаліста, дізнатись, як жити з гепатитом, і зібрати гроші на лікування. Потрібно було 120 тис. грн. Колеги й друзі почали зізнаватися, що теж мають такий діагноз.
— Одна знайома розповіла, що п'ять років тому вилікувалася за кордоном за 240 тисяч гривень. Дешевше замовляти імпортні препарати людям, які часто літають за кордон. Потім дізналася, що в Україні є безкоштовна державна програма. Але казали, без знайомих не попаду. За це у них вимагали 5 тисяч доларів хабара. Навіщо платити й не знати, чи візьмуть, коли на лікування треба сім?
Олена не зверталася по лікування, бо вірус у її організмі "заснув".
— Сіла на жорстку дієту. Не їм солодощів, перченого, жирного, смаженого. Навіть помідори не можна, бо кислий овоч. Готую каші, парю-варю.
Три місяці приймала гомеопатичні препарати. Печінка відновилася.
— Але я носій гепатиту. Маю свій ніж, його дома ніхто не бере. Раптом уріжусь. Навіть зубну щітку ховаю, щоб дитина не схопила. Бритва теж закрита, манікюр ходжу робити зі своїм інструментом, — розповідає Олена.
Ольга Голубовська каже, вірус розходиться по організму з кров'ю. Постійно руйнує її клітини, з них живе та розмножується. Що раніше виявити, то легше і дешевше одужати.
150 000 гривень коштує курс лікування гепатиту С. Триває від шести місяців до півтора року. Щомісяця на препарати витрачають 10–50 тис. грн.
Коментарі
2